scorecardresearch.com İş Hukukunda Ücretsiz İzin ve Tüm İş Hukuku Kitapları Radikal Kitap'ta!
İş Hukukunda Ücretsiz İzin

İş Hukukunda Ücretsiz İzin

Yazar : İzzet Otru

Sayfa Sayısı : 152

Yayınevi : SEÇKİN YAYINLARI

Tür : İş Hukuku

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


İş Hukuku uygulamasında çok karşılaşılan bir durumdur ücretsiz izin. Bununla birlikte bu güne kadar kitap boyutuna ulaşacak ilgiyi görmemiştir. Bunda, konunun çok çeşitli boyutlarının olması ve konunun uygulama ayağının önemli bir yer işgal ediyor olması etkilidir kuşkusuz. Tarafların, ücretsiz izin uygulamasına giderek iş sözleşmesinin devamlılığını sağlama amaçları ve bu amaç dâhilinde ücretsiz izin kurumuna ilişkin açıklamalar, bir sistematik halinde incelenmiştir. İncelemekte olduğunuz bu kitap, Ücretsiz İzni bir bütün halinde monografik olarak ele alan ilk kitaptır. Seçkin Yayıncılık ile okuyucuyla buluşan kitapta, ücretsiz iznin unsurları tespit edilmeye çalışılmış, ücretsiz izin “kanundan doğan” ve” taraf iradelerinden doğan” ücretsiz izinler olmak üzere ikili bir sistematik dâhilinde ele alınmış, ücretsiz izin ve çalışma koşulu değişikliği ilişkisi değerlendirilmiş, ücretsiz iznin kıdeme, ücrete, yıllık ücretli izne esas alınacak sürelere, sözleşmenin Feshine etkileri incelenmiştir. Aynı zamanda kitapta, uygulamada çok karşılaşılmasa da, karşılaşılma ihtimali olan “ücretsiz izinde özellik arzeden durumlar” ve “üçlü iş ilişkilerinde ücretsiz izin uygulamaları” da tartışmaya açılmaya çalışılmıştır. Kitaptaki tüm incelemelerde teorik boyutun yanında Yargıtay uygulamaları de büyük bir titizlikle ele alınmıştır.
Konu Başlıkları
-  Çalışma Koşulu Değişikliği
-  De Facto Ücretsiz İzin
-  Doğum İzni
-  Mazeret İzinleri
-  Ücretsiz İzinde Tarafların Hakları
-  Ücretsiz İzin Kavramı, Ücretsiz İznin Unsurları ve Ücretsiz İzin Niteliğinde Olmayan Fiili Durumlar
-  İradî Ücretsiz İzin ve Kanundan Doğan Ücretsiz İzinler
Ücretsiz İzinde Özel Durumlar, Ücretsiz İznin Sonuçları ve İşçilik Haklarına Etkisi

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963