scorecardresearch.com Anonim Şirketlerde Üst Gözetim ve Tüm İş Hukuku Kitapları Radikal Kitap'ta!
Anonim Şirketlerde Üst Gözetim

Anonim Şirketlerde Üst Gözetim

Yazar : DOÇ. DR. ŞABAN KAYIHAN

Sayfa Sayısı : 248

Yayınevi : SEÇKİN YAYINLARI

Tür : İş Hukuku

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Târihi perspektiften bakıldığında şirketlerde üst gözetime ihtiyaç doğmasındaki belirleyici faktörün, mülkiyet ile yönetiminin ayrışması olduğunu görmekteyiz. Şirketin gerçek sahibi olan hissedarlar ya şirketin yönetimle görevli kademelerinde hiç yer almamakta ya da bir veya bir kaçı yer almaktadır. Sonuç olarak şirketin yönetim ve denetim mekanizmasındaki iş ve işlemlerin kontrol edilmesi ihtiyacı gündeme gelmektedir. 6762 Sayılı TTK. anonim şirketlerde iç murakabe sistemini zorunlu kılmış ve anonim şirketler için kural olarak 1 ila 5 denetçinin yer almasını gerektiren bir denetleme sistemini benimsemiştir. Uygulama içerisinde ilk düzenlemeler şeklinde kalan bu denetim sistemi zamanın gerisinde kalmış ve gelinen süreçte gelişmiş ülkelerdeki düzenlemelere paralel yeni bir denetleme anlayışının kabul edilmesi gereği ortaya çıkmıştır. Bu kitapta biz, anonim şirketlerdekLmurakabe sistemini 6102 Sayılı YTTK. hükümleri çerçevesinde inceledik. YTTK. tarafından getirilen murakabe sistemini ÜST GÖZETİM (Übervvachung) olarak adlandırdıktan sonra, Kanun’da sözü edilen üst gözetime ilişkin hükümleri sistematik hale getirmeyi amaçladık. Bu doğrultuda hem YTTK. ile öngörülen denetleme mekanizmasının hangi anlamda bir denetleme olduğu hususunu, hem de şirketin iç denetimi yönünden YTTK.’nın yönetim kuruluna vermiş olduğu denetleme ile tetkik yetki ve görevlerini, özellikle yabancı ülkelerdeki yerleşmiş kavramlar ve bu kavramların anlamları ile ele aldık. Bu doğrultuda Denetim (Aufsicht), Kontrol (Kontrolle), Revizyon/Tetkik (Revision– Prüfung) kavramlarının tümü ÜST GÖZETİM (Übervvachung) kavramına dâhil kavramlardır. İşte bu kitap da 6102 Sayılı YTTK.’nın anonim şirketler için getirmiş olduğu yeni denetleme sistemini bu kavramlar altında ele almış, her bir kavramı yerine oturtmaya gayret etmiş ve nihayet hem iç denetimi ve hem de dış denetimi hukuki yönü ile bu çerçevede açıklığa kavuşturmayı hedeflemiştir.
Konu Başlıkları
-      Konuya Giriş Üst Gözetim Kavramı ve Çalışmanın Yöntemi
-      Yönetim Kurulunun Üst Gözetimi
-      Anonim Şirket Hissedarlarının Bireysel Olarak Üst Gözetim Kapsamında Yetkileri
-      Anonim Şirketler Genel Kurulunun Üst Gözetim Kapsamında Görevleri ve Yetkileri
-      Yönetimle Görevli Kişilerin Üst Gözetimi
-      Anonim Şirketler Yönetim Kurulunun Üst Gözetim Kapsamında Görevleri ve Yetkileri
-      Tetkik Komitesi (Audıt Commıttee)
-      Revizörlerin Hukuki ve Cezai Sorumlulukları
-      Değerlendirme
-      Ülkemiz Uygulamasında Yönetim Kurulunun Üst Gözetimi
-      YTTK’da Şirketi Yönetmekle Görevli Kişilerin Üst Gözetimi
Denetim ve Denetçi Kavramları

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963