scorecardresearch.com Alt İşverenlik (Taşeronluk İlişkisi) ve Tüm İş Hukuku Kitapları Radikal Kitap'ta!
Alt İşverenlik (Taşeronluk İlişkisi)

Alt İşverenlik (Taşeronluk İlişkisi)

Yazar : Ercan Akyiğit

Sayfa Sayısı : 583

Yayınevi : SEÇKİN YAYINLARI

Tür : İş Hukuku

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Ekonomik ve ticari alandaki hızlı değişim karsısında, şirketler güçlü kalabilmek için iş gücü maliyetlerini azaltmak yolunu tercih etmektedir. Bunun neticesinde, uzmanlık gerektiren alanlarda ya da yardımcı işlerin ifasında, personel istihdam etmek yerine farklı işverenler vasıtası ile işin ifası sağlanmaktadır. Böylece pratikte çok kolay görülmekte birlikte, uygulamada pek çok hukuki ihtilafa sebep olabilecek üçlü bir iş ilişkisi ortaya çıkmaktadır.
İşte bu çalışma, sorunlara neden olan ve uygulamada taşeronluk diye anılan Alt İşverenlik ilişkisini olabildiğince detaylı yansıtmaya yönelmiştir. Bu hali ile çalışma iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, “İş Hukuku Açısından Alt İşverenlik” incelenmiş, bireysel ve toplu iş hukuku bakımından hukuki durumu irdelenmiştir. Hukuki durumunun özelliği sebebi ile bu kısımda Kamu İşyerlerindeki Hizmet Alımı Sözleşmeleri de alt işverenlik yönünden değerlendirilmiştir. İkinci bölümde, Sosyal Güvenlik Hukuku Bakımından Alt İşverenlik kavramı ayrıntılı olarak incelenmiştir. Kitabın son kısmında yer alan “Ekler” bölümü ise Örnek Yargıtay kararları ile önceki bölümlerde yer alan zengin teorik bilginin, uygulamada yansımalarını okuyucuya sunmaktadır. Ayrıca, bu kısımda konu ile ilgili mevzuata da yer verilmiştir.

Konu Başlıkları
-       Alt İşveren Kavramı ve Gerçekleşme Koşulları
-       Alt İşverenliğin Geçersizliği
-       Alt İşverenlikte Muvazaa ve Sonuçları
-       Yasal Sınırlamalardan Kamu İşyerlerinin Muaf Tutulup Tutulmadığı
-       Bireysel ve Toplu İş Hukuku Bakımından Alt İşverenliğin Sonuçları
-       Sosyal Sigortalar Açısından Alt İşverenlik ve Sonuçları
-       İdari Para Cezalarından Sorumluluk ve Sorumlu Tutulacakların Kim Olduğu
Yargıtay Kararları ve İlgili Mevzuat

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963