scorecardresearch.com Alt İşveren (Taşeron) İlişkisi ve Muvazaa Sorunu ve Tüm İş Hukuku Kitapları Radikal Kitap'ta!
Alt İşveren (Taşeron) İlişkisi ve Muvazaa Sorunu

Alt İşveren (Taşeron) İlişkisi ve Muvazaa Sorunu

Yazar : İbrahim Aydınlı

Sayfa Sayısı : 595

Yayınevi : SEÇKİN YAYINLARI

Tür : İş Hukuku

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Türk iş hukukunun bireysel, toplu ve sosyal güvenlik alanlarına ilişkin sorunların en çok kaynaklandığı ve yoğunlaştığı alan maalesef alt işverenlik (taşeronluk) ilişkileri olmuştur. Bu nedenle 4857 sayılı İş Kanunu’nda kanun koyucu bizzat kendisi ve verdiği yetkiye dayalı olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, çalışma hayatının sosyal bir gerçekliği olan alt işveren ilişkilerini hem kanunda hem de kendine has bir yönetmelikle ayrıntılı bir şekilde düzenlemiştir. Şimdiye kadar konuya ilişkin olarak doktrin ve yargı içtihatlarının alt işverenlik ilişkilerinde en dikkat çektikleri yön ilişkinin muvazaalı sayılması ve sonuçları üzerinedir. Kısacası elinizdeki bu kitap konunun en can alıcı yönü olan muvazaalı alt işveren ilişkilerini; doktrin ve Yargıtay’ın benimsediği muvazaa kriterleri açısından irdeleyerek, konuya ilişkin kanuni düzenlemeler ile güncel yargı içtihatlarını da belirli bir tutarlılık (insicam) ve kronoloji içinde okuyucuya sunmaktadır. 

Kitapta Bulunan Konu Başlıkları
-       Sözleşme Hukukunda Muvazaa ve Benzer Kurumların Karşılaştırılması
-       Türk Çalışma Hayatında Alt İşverenliğin İş Kanunlarındaki Gelişimi
-       3008, 931 ve1475 sayılı İş Kanunu Dönemlerinde Alt İşverenliğe Doktrin ve Yargının Bakışı
-       Türk ve Yabancı Hukuk Sistemlerinde Alt İşverenlikte Müteselsil Sorumluluk Uygulamaları
-       Alt İşverenlik İlişkisinin Hukuki Düzenlemelerden Doğan sınırları ve Kanuni Muvazaa Kriterleri
-       Alt İşverenlik İlişkisinin Yargı İçtihatlarında Getirilen Sınırları ve Yargısal Muvazaa Kriterleri
İlgili Mevzuat–İlgili Yargıtay Kararları (2005–2012)

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963