scorecardresearch.com 4857 Sayılı İş Kanunu ve Tüm İş Hukuku Kitapları Radikal Kitap'ta!
4857 Sayılı İş Kanunu

4857 Sayılı İş Kanunu

Yazar : Savaş Taşkent

Sayfa Sayısı : 326

Yayınevi : BETA YAYINLARI

Tür : İş Hukuku

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bilindiği gibi, İş Hukuku çok dinamik bir yapıya sahiptir; değişim ve gelişim gösterir.
Bu hukuk dalının pozitif dayanağı Anayasa ve 2003 yılında yürürlüğe giren 4857 sayılı İş Kanunu’dur. Anayasanın iş yaşamını düzenleyen hükümlerinde zamanla değişiklikler olmuştur. 07.05.2010 tarih ve 5982 sayılı Kanun ile bazı değişiklikler daha gerçekleştirilmiş; bu değişiklikler 12 Eylül 2010 tarihinde yapılan halkoylaması sonucuna ilişkin YSK kararının Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla yürürlüğe girmiştir (RG. 23.09.2010 tarih ve 27708 sayı).
4857 sayılı İş Kanunu’nda ise, 2006 ile 2008 yıllarında kapsamlı değişiklikler yapılmıştır. Son olarak da “Torba Yasa” olarak adlandırılan 6111 sayılı Kanun ile yasanın 74, 91, 92 ve 108. maddelerinde bazı değişiklikler ve eklentiler yapılmıştır.
Yasal dayanağı böyle olmakla birlikte, İş Hukukunu şekillendiren, uygulamaya yön veren yargı kararlarıdır. Son yıllarda Yargıtay 9. Hukuk Dairesi belirli konulardaki içtihatlarını yeniden değerlendirmiş ve eskisine göre farklı sonuçlara varmıştır.
Kitabın bu yeni basısında, zaman içinde meydana gelen tüm değişiklikler metinlerde ilgili yerlere işlenmiştir.
Daha önceki basılarda olduğu gibi, kitabın birinci bölümünde 4857 sayılı İş Kanunu’nun metnine herhangi bir açıklama
4
yapılmaksızın yer verilmiş; kırmızı sayfadan sonra gelen ikinci bölümde ise, yasa maddelerinin altına açıklama ve içtihatlar eklenmiştir.
İkinci bölümün başında -ayrı bir sayfada- maddelerin altında bulunan yıldızların neyi ifade ettiğinin açıklandığı bir “Yıldız Cetveli” yer almaktadır.
Kitabın yeni (5.) basısının basımını Beta Basım A.Ş. üstlenmiştir. Kitabın yayımını kısa bir süre içinde ve en iyi bir biçimde gerçekleştiren Beta Basım A.Ş’nin değerli yöneticisi sayın Seyhan Satar’a, mizanpaj ve kapak tasarımını yapan Gülgonca Çarpık’a ve ayrıca basımda emeği bulunan tüm çalışanlara en içten teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Kitabın meslekdaşlarımıza, öğrencilere ve uygulamacılara yararlı olmasını diliyoruz.
Maçka, Nisan 2011
Savaş Taşkent
F. Barış Mutlay-Gizem S. Öztürk

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963