scorecardresearch.com Özel Yaşamın Korunması Hakkı ve Tüm İnsan Hakları Hukuku Kitapları Radikal Kitap'ta!
Özel Yaşamın Korunması Hakkı

Özel Yaşamın Korunması Hakkı

Yazar : Gülay Arslan Öncü

Sayfa Sayısı : 427

Yayınevi : BETA YAYINLARI

Tür : İnsan Hakları Hukuku

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Ozel yaşam hakkı, gerek uygulama alanından gerekse kamusal makamların vehatta ozel hukuk kişilerinin mudahalelerine acıklığından oturu, bir akademik calışmakonusu olmak bakımından son derece cetrefildir. Herhalde bu sebepten olsa gerek,uluslararası literaturde ozel yaşam hakkını tum yonleriyle inceleyen genel niteliklibir tez ya da monografi gorebilmek pek mumkun değildir. Mevcut eserler, ya darkapsamlı ictihat derlemelerinden oluşan ozetler veya ozel yaşam hakkının ceşitli boyutlarıuzerine makale derlemelerinden ibarettir.Dolayısıyla okur kitabı eline ilk aldığı anda ozel yaşam hakkını tum yonleriyle incelemeye“kalkışmamdaki” cesarete şaşırabilir. Ancak bu kalkışma şu sebeple gerekliydi:Turk hukukunda, ozellikle de Turk hukuku uygulamasında gorulen guncel gelişmelerozel yaşam hakkını tum boyutlarıyla ele alan bir eseri gerekli kılıyor. Magazinbasınından ceza muhakemesinde delillerin elde edilmesi icin yapılan işlemlere,başta sosyal guvenlik olmak uzere bazı ekonomik ve sosyal haklardan tıbbi mudahalelerinhukuka uygunluğuna kadar bircok alanın ozel yaşam hakkıyla doğrudan ilgiliolduğunu belirtmek, herhalde konunun ve eserin guncelliğini gostermeye yetecektir.Ozel yaşam hakkının butununu ele alan bir calışmanın, tum bu alanlar bakımındangecerli ortak hukuki ilkeleri ortaya cıkarmakta işlevsel olabileceğine inanıyorum.Bu aşamadan sonra, her biri kendine ozgu alt problematikler taşıyan ve yukarıda ornek olarak zikredilen konular spesifik calışmalarla ayrıntılı olarak ele alınabilir.Boylelikle teorik genel cerceve icerisinde ozel yaşam hakkının spesifik boyutlarısağlıklı ve yetkin bir şekilde incelenebilir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963