scorecardresearch.com İnsan Hakları Hukuku ve Tüm İnsan Hakları Hukuku Kitapları Radikal Kitap'ta!
İnsan Hakları Hukuku

İnsan Hakları Hukuku

Yazar : Halil Kalabalık

Sayfa Sayısı : 520

Yayınevi : SEÇKİN YAYINLARI

Tür : İnsan Hakları Hukuku

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


İnsan Hakları Hukukunun üniversitelerde ders olarak okutulmasının geçmişi çok yenidir. 1996 yılında BM tarafından kabul edilen "İnsan Haklarının On Yılı" programı çerçevesinde, insan hakları, okullarda ders olarak okutulmaya başlanmıştır.
Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden, Sakarya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümüne 2003 yılında atandığımda, sevgili dostum Doçent Dr. Ömer ANAYURT benden İnsan Hakları Hukuku derslerine girmemi istedi. Bu derse gireyim ama ne okutayım diye araştırırken, düşündüğüm müfredatta yazılmış güncel bir kitap bulamadım. Bunun üzerine, her ders için ayrı notlar hazırlamaya başladım. İşte elinizdeki kitabın nüvesi böyle ortaya çıkmıştır. İlk baskısı, iki yıl gibi bir sürede bitmesi ve mevcut yayımcının yeni baskı yapmak istediğini benden istemesi üzerine, 1. baskısının geliştirilmesi amacıyla yaptığım çalışmalar sonucunda bu eser ortaya çıktı. Ulusal ve uluslararası insan hakları mevzuatı göz önünde bulundurularak yazılan bu kitapta genel olarak insan hakları kavramı hakkında bilgi verildikten sonra, temel hak ve özgürlükler kısaca incelenmekte ve ulusal, uluslar arası ve bölgesel düzeyde insan haklarının korunma usullerinden bahsedilmektedir.
Kitabın esas amacı, programında insan hakları ya da insan hakları hukuku dersine yer veren üniversitelerin ilgili fakülte ve yüksekokullarında yardımcı ders kitabı olarak okutulmasıdır. Bu amaçla, gereksiz dipnotlardan kaçınılmıştır. Ancak gerektiği zaman da dipnot vermekten çekinilmemiştir. Ayrıca, Kitap; İnsan hakları alanında inceleme ya da araştırma yapan kişilere bir başvuru kaynağı olacak nitelikte olduğu gibi, valilikler ve kaymakamlıklar nezdinde kurulu bulunan insan hakları il ve ilçe kurulları üyeleri hakkında da tam bir başvuru kaynağı özelliği taşıma iddiasındadır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963