scorecardresearch.com İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi ve Etkili Başvuru Hakkı ve Tüm İnsan Hakları Hukuku Kitapları Radikal Kitap'ta!
İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi ve Etkili Başvuru Hakkı

İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi ve Etkili Başvuru Hakkı

Yazar : M. Sezgin Tanrıkulu

Sayfa Sayısı : 288

Yayınevi : SEÇKİN YAYINLARI

Tür : İnsan Hakları Hukuku

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bir hak veya özgürlüğe bir hukuk düzeni içinde yer verip vermemek siyasi bir sorundur. Hukuk düzeni içinde tanınmış bir hak veya özgürlüğü belirli bir olayda dar veya geniş yorumlamak ve uygulamak ise hukuki bir sorundur. Kuşkusuz bu iki alan her zaman kolaylıkla birbirinden ayrılmaz. İnsan hakları ihlallerinin yoğunlaştığı ve mağduriyet duygusunun yükseldiği dönemlerde, bu iki alan daha fazla içice geçmektedir. Belirli bir anda bir hakkın tanınması talebi ile aslında varolan bir hakkın hukuk yoluyla korunması talebi birbirine karışmaktadır. Hukuk düzeninde tanınmış hak ve özgürlükleri koruma mekanizmalarının etkisizleştiği dönemlerde, koruma talebinden çok tanıma talebinin yükseldiği gözlemlenebilir. Bu kitabın temel sorunsalı, hukuk düzeninde tanınmış hak ve özgürlüklerin etkili bir şekilde korunmalarıdır. Bir başka deyişle hak ve özgürlükler, hangi araçlarla kağıt üzerinde kalmaktan kurtarılıp hayata geçirilebilir? İşte bu kitapta, İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi gibi uluslararası yargı organlarının, Avrupa Konseyi’ne üye devletlerde hak ve özgürlüklerin ulusal düzeyde etkili bir şekilde korunması için getirdiği kriterler, ayrıntılı olarak işleniyor. Ayrıca Mahkeme’nin kararları doğrultusunda iç hukukta kurulan ve kurulma aşamasında olan kurumlara yer veriliyor. Kitap, hak ve özgürlükleri etkili bir şekilde korumakla yükümlü yasa koyucu ve hukuk uygulayıcıları için, çok değerli bir kaynak haline geliyor.
Konu Başlıkları
-      Hukuk Devleti
-      İnsan Hakları
-      Hakların Hukuk Yoluyla Korunması
-      Etkili Hukuk Yolları
Oluşturulan Örnek Hukuk Yolları

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963