scorecardresearch.com İfade Özgürlüğü ve Tüm İnsan Hakları Hukuku Kitapları Radikal Kitap'ta!
İfade Özgürlüğü

İfade Özgürlüğü

Yazar : Kemal Şahin

Sayfa Sayısı : 522

Yayınevi : ONİKİ LEVHA YAYINCILIK

Tür : İnsan Hakları Hukuku

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


İfade özgürlüğü ve insan hakları arasında nasıl bir ilişki vardır?
İfade özgürlüğünü temellendiren tezlerden hangisi, modern insan hakları teorisinin dayandığı tezle uyumludur?
İfade özgürlüğü ve “özgürlük kavramı” arasındaki ilişki nedir? Özgürlüğün farklı boyutları ifade özgürlüğü hakkı üzerinde nasıl bir etki yapmaktadır?
Özgürlüğün farklı boyutları içerisinde ifade özgürlüğü hakkı uygulamada nasıl bir görünüm sergiler?
Basın özgürlüğü (ya da genel olarak iletişim özgürlüğü) ile ifade özgürlüğü arasındaki ilişki nedir?
İfade özgürlüğü hakkını savunmamızı haklılaştıran gerekçeler (temel tezler) hangileridir?
Devletin negatif edim yükümlülüğü çerçevesinde hakkın konusu ve norm alanı nasıl belirlenmelidir?
Norm alanı üzerinden hakka uygulanacak sınırlama hangi esaslar ve ölçütler ışığında yapılmalıdır? ABD Yüksek Mahkemesi tarafından uygulanan sınırlama ölçütleri ile AİHM tarafından uygulanan sınırlama ölçütleri arasındaki fark ve benzerlikler nelerdir? Bunlar hangi kuramsal temele dayanmaktadır?
Türk hukuk sisteminde önemli tartışma konularından biri olan 5237 Sayılı TCK’nun 216. ve 301. maddelerinin uygulamasının ulusal ve uluslararası hukuk karşısındaki konumu nedir?
Siyasal partilerin ifade özgürlüğü rejimi nasıldır?
Kamu görevlilerinin ifade özgürlüğü hakkı var mıdır?
İki ifade özgürlüğü -ABD ve uluslararası insan hakları hukuku- rejimini haklılaştıran formel ve maddi gerekçeler nelerdir?
Bunların yanında, ifade özgürlüğü hakkında pek çok sorunun yanıtını elinizdeki bu kitapta bulabilirsiniz.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963