scorecardresearch.com Cedaw Sözleşmesi ve Tüm İnsan Hakları Hukuku Kitapları Radikal Kitap'ta!
Cedaw Sözleşmesi

Cedaw Sözleşmesi

Yazar : Demet Özdamar

Sayfa Sayısı : 616

Yayınevi : SEÇKİN YAYINLARI

Tür : İnsan Hakları Hukuku

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Birleşmiş Milletler''in kadınlara karşı ayrımcılığın tüm biçimlerinin ortadan kaldırılmasına dair düzenlediği uluslararası sözleşme olan CEDAW''ın temel ilkesi birey olarak kadını korumaktır.
Türkiye’nin 2002 yılı itibariyle onayladığı bu sözleşmenin tüm detaylarını ve Ek İhtiyari Protokollerini bu kitapta bulabilirsiniz.

Bu Sayıda Bulunan Konu Başlıkları
/ İnsan Hakları ve Kadınlar İle İlgili Uluslararası Hukukî Düzenlemeler / CEDAW''daki Başlıca Haklar ve İç Hukukumuza, Özellikle Aile Hukukumuza Etkisi / Ayrımcılığın Tanımı ve Bütün Yaşam Alanlarında, Her Türlü Ayrımcılık Yasağı / Siyaset, Eğitim, Çalışma, Sağlık Gibi Alanlarda Ayrımcılık Yasağı / Aile Yaşamına İlişkin Haklar: Evlenme, Evlenme Yaşı ve Eş Seçimi, Eşlerin, Her Konuda (Soyadı, Meslek ve İş Seçme, Mallar ve Çocuklar ile İlgili Olarak) Aynı Haklara Sahip Olması Eşitlik İlkesi / Önyargı ve Geleneklerin Tasfiyesi / Özel Önlemlerin (Tedbirlerin) Alınması ve Bu Konuda Devletlerin Yükümlülükleri / Hukukî Alanda Ayrımcılığa Karşı/Eşitlik İlkesi Gereği Alınan Özel Tedbirler / Anayasa, Türk Medenî Kanunu, Ailenin Korunması Hakkında Kanun, Aile Mahkemeleri Kanunu / Türk Ceza Kanunu, İş Kanunu, Devlet Memurları Kanunu, Vatandaşlık Kanunu / Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun vs. Açısından / Kadına Yönelik Şiddet, Ailenin Korunması ve Sığınma - Koruma - Konuk Evleri / CEDAW ve Ek İhtiyarî Protokol’ün Denetim Sistemi / Kadınlara Karşı Ayrımcılığın Tasfiye Edilmesi (Önlenmesi) Komitesi (CEDAW Komitesi) / Devlet Raporları / Sivil Toplum Kuruluşlarının/Hükümet Dışı Örgütlerin/NGO’ların Gölge Raporları / CEDAW ve Ek İhtiyarî Protokol’ün, Avrupa Birliği Açısından Değerlendirilmesi / Kadınların CEDAW’dan ve Ek İhtiyarî Protokolden Yararlanabilme İmkânları

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963