scorecardresearch.com Ölümsüzlüğün Sırrı ve Tüm İngiliz Edebiyatı Kitapları Radikal Kitap'ta!
Ölümsüzlüğün Sırrı

Ölümsüzlüğün Sırrı

Tür : İngiliz Edebiyatı

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Modern düşünce ideal yaşamın bu dünyada akıl ve bilim yoluyla kurulabileceğini tahayyül etmiştir. Böylelikle kendi kaderini ellerine alan insanoğlunun önünde bilgeliğe ve yaratıcılığa daha geniş bir alan yaratan açık uçlu bir gelecek yaratılmış olur. Ancak bir süre sonra rüyasından uyanan modern insan cesaretinin bedeli ile yüz yüze gelir: Ölüme çare bulamadığı gibi Tanrı''yı da küstürmüştür.
Modern insan, Tanrı''nın ölümüyle kendini psikolojik bir travmanın içinde bulur. Shaw''a göre bu travmadan kurtuluş reçetesi Evrim ve Yaratılış kuramlarının uzlaşmasında gizlidir. Ölümsüzlüğü, yani insanın en temel varoluşsal sorununu ele alan Ölümsüzlüğün Sırrı, kendisinin de ifade ettiği gibi, Shaw''un başyapıtıdır. Hayatı boyunca üzerinde kafa yorduğu temel sorunlar, bu beş oyundan oluşan büyük bilim kurguda en olgun şekliyle karşımıza çıkar. Genetik biliminin bugün ulaştığı noktayı yüz yıl öncesinden görüp böylesine keyifli ve akıcı bir üslupla anlatabilmeyi ancak Shaw gibi bir deha başarabilirdi.
Ölümsüzlüğün Sırrı, gerçekten de, insanlık var oldukça eskimeyecek bir eser…
Siz var olan şeyleri görür ve şu soruyu sorarsınız: NEDEN?
Ben ise var olmayan şeyleri hayal eder ve derim ki: NEDEN OLMASIN?

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963