scorecardresearch.com Mimi’nin Hayaleti ve Tüm İngiliz Edebiyatı Kitapları Radikal Kitap'ta!
Mimi’nin Hayaleti

Mimi’nin Hayaleti

Yazar : Tim Parks

Sayfa Sayısı : 365

Yayınevi : KANAT YAYINLARI

Tür : İngiliz Edebiyatı

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Sevgili Mimi’yi bir solukta okuyup bitirenler için müjde: Mimi geri dönüyor!
Sevgili Mimi’nin zenginliğe ve İtalyanlığa düşkün, acımasız ve çaresiz İngilizce öğretmeni Morris Duckworth, Patricia Highsmith’in Ripley’ine benzetilmişti. Sevgili Mimi’nin devamı niteliğindeki bu romandaysa, Morris’in hırslarıyla kibrine eşlik eden “iyi” kalma arzusu, psikozları ve çırpınışları, onu soğuk Ripley’den tamamen ayırıyor. Morris her şeye hâkim, soğukkanlı bir katil değil, tutkulu, sevilmek için çırpınan bir psikopat. Burnunun ucunu göremeyen, etrafında olup bitenlerden habersiz bir estet. Tim Parks, onun görmediği gerçekleri dolaylı yollardan sezdirir, gördüğü hayaletleri de Morris’in omuz başından bire bir bize gösterirken her zamanki ustalığını sergiliyor. Mimi’nin Hayaleti, benzersiz bir gerilim romanı. Kara mizahla yoğrulmuş ama karanlık değil, rengârenk.
Tim Parks’ın daha önceden Kader, Europa adlı romanları da yine Kanat Kitap’tan yayımlanmıştı. Sevgili Mimi ile Mimi’nin Hayaleti’nin ardından, belki de bir süre sonra Morris Duckworth’ün yaşlılık yıllarını konu alan yeni bir roman gelecek... Tim Parks tutkunlarının bu üçüncü romanı sabırsızlıkla bekleyecekleri kesin.
Cinayet ve gerilim, ama başka bir tarzda. Kitabın çekiciliği, Tim Parks’ın farsları ve uygunsuz durumları çarpıcı bir şekilde sıralamasından kaynaklanıyor, Morris’in daha kültürlü ve daha düzgün bir dünya için kalkıştığı her dürüstçe çabanın onu yeni bir kıyıma sürüklemesinden... Neşeli bir gerilim.

The FInancIal TImes

“Sevgili Mimi, karanlık-komik-gerilim-ve-çok-daha-fazlası türünün bir şaheseriydi. Mimi’nin Hayaleti ondan bile müthiş.”
The DaIly Telegraph
yahu üstad cümle kurmuyor anıt dikiyor adeta anıt...
saygıyla eğiliyorum
ekşi sözlük, (16bg)


Sonra kasığını kavrayıp bastıran buz gibi bir elin şokunu duydu. Aşağı baktığında Paola’nın kahkahalarla güldüğünü gördü. “Ne kadar güzel değil mi? Bizim zencimiz.” Kwame de kahkahalara katıldı. “Ama unutma, bizi cezalandıracağına söz verdin,” dedi Paola. Parmakları Morris’in kemerini çözüyordu.
“İstediğin her şeyi yaparım, patron,” dedi Kwame. “Her şeyi.”
Bileğinden çıkarılan saatine bir göz atan Morris henüz ikiyi beş geçtiğini görünce, zihni hızlı bir hesap yapıp, bol bol vakti olduğunu anlayarak rahatladı. Karısının cin tonik soğuğu kapmış dudakları küloduna eğilirken, Morris’in bakışları Kwame’nin muhteşem sertliğini geçip, onun hemen arkasında duran, gözleri yarı kapalı Mimi’ye, cüretkâr, istekli, suça ortak olan bir ifadeyle onları seyrederken, bir eliyle hafifçe memesini okşayan Mimi’ye çevrildi. Dudakları öpecekmiş gibi büzülmüştü. Morris muazzam bir fedakârlık hissiyle uzanıp zencinin erkekliğini eliyle kavradı.

* * *

“Ben düşündüm ki,” dedi Morris, heceleri dikkatle vurgulayarak ama sanki ne olursa olsun söylemesi gerekiyormuş gibi konuşuyordu, “ben düşündüm ki... keşke kaçırılıp öldürülen Massimina değil de benim karım olsaydı. Ve ben Massimina’yla sevişebilseydim, o ölü, ceset haliyle bile olsa, o korkunç kutunun içinde çürümüş bile olsa.” Duraksadı, bununla biraz fazla ileri gidip gitmediğini düşündü. “Spermimi onun içine boşaltabilmeyi diledim, şu haliyle bile olsa.”
“Figlio mio,” dedi rahip, belli ki bunu biraz ağır bulmuştu. Yine de, diye düşündü Morris, hapishanede çalıştığına göre, bayağı çirkin şeyler duymaya alışmış olmalı. Bu adamın her duyduğu şeyden midesinin bulanması gibi bir lüksü olamazdı. Morris bekledi.
Kısa bir an sonra rahip sordu: “Hepsi bu mu, oğlum?”

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

 • 'Gökdelen'

  Yazar : JAMES GRAHAM BALLARD

  Tür : İngiliz Edebiyatı


  Gökdelen - James Graham Ballard Her şeyin kontrol altında olmasının değişmez kural olduğu modern dünyada, kontrol...
  Devamı...
 • 'İngilizce'

  Yazar : Wang Gang

  Tür : İngiliz Edebiyatı


  Çin edebiyatı, Mo Yan''ın 2012 yılı Nobel Edebiyat Ödülünü alması ile tüm dünyanın ilgisini üzerine çekmeye başladı. Gerçekten...
  Devamı...
 • 'Biz Kübalılar '

  Yazar : Guillermo Rodriguez Rivera

  Tür : İngiliz Edebiyatı


  Bilir misiniz, benim diğer soyadım bana,Uçsuz bucaksız diyarlardan, denizlerin ötesindenZincirler arasında, denizleri...
  Devamı...
 • 'Teresa'

  Tür : İngiliz Edebiyatı


  Elleri birbirlerinin avuçlarındaydı. Ocağın ızgarasının altındaki küller alevlerle kızgın bir çöl gibi tutuşmuştu. Angel''in,...
  Devamı...
 • 'Çılgın Kalabalıktan Uzak'

  Tür : İngiliz Edebiyatı


  Şaşılacak kadar berraktı gökyüzü. Yıldızların yanıp sönüşü, sanki bir vücudun, ortak bir nabız tarafından ayarlanmış birer...
  Devamı...
 • 'Sevgi Bağı'

  Tür : İngiliz Edebiyatı


  Ailesinden hayatta kalan kimse olmadığı için bakıcı bir kadın tarafından yetiştirilen bir genç oldukça zorlu geçen bir çocukluk.Bu...
  Devamı...
 • 'Beyaz Şehrin Kafeteryaları'

  Tür : İngiliz Edebiyatı


  Nisan 1946''da Avrupa''nın her tarafında yüz binlerce insan yurtlarına dönmeyi istemektedir, tabii hala gidecekleri bir yurt...
  Devamı...
 • 'Işığa Sarılmak'

  Tür : İngiliz Edebiyatı


  Her şey o kadar bildik ki: Anne, kendi ailesinden miras olarak aldığı ölümcül bir hastalığa yakalanmıştır, bu nörolojik bir...
  Devamı...

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

 • 1960
 • 1961
 • 1962
 • 1963