scorecardresearch.com Zemin Mekaniği Laboratuvar Deneyleri Cilt 1 ve Tüm İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Zemin Mekaniği Laboratuvar Deneyleri Cilt 1

Zemin Mekaniği Laboratuvar Deneyleri Cilt 1

Sayfa Sayısı : 156

Yayınevi : GAZİ YAYINEVİ

Tür : İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Zeminler heterojen malzemeler olduklarından, fiziksel ve mekanik özellikleri hem yatay hem de düşey doğrultuda çok kısa mesafelerde değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle zemin mühendisliğinin kapsamı içerisinde karşılaşılan problemlerin çözümünde deney verilerinin çok büyük önemi vardır. Zemin problemlerinin çözümü için ihtiyaç duyulan parametrelerin bir kısmı arazide yapılan deneyler ile belirlenirken, bir kısmı ise araziden alınıp laboratuar ortamına getirilen örselenmiş ve örselenmemiş örnekler üzerinde yapılan laboratuar deneyleri ile elde edilmektedir. Teknolojideki gelişmelerden payını alan zemin mühendisliğinde birçok laboratuvar deneyi bulunmaktadır. Bunlardan bir kısmı genel amaçlar için oldukça sık uygulanmasına karşın, gerilme izi (stress path), dinamik üç eksenli gibi daha gelişmiş cihazlar kullanılarak yapılan laboratuvar deneylerine ise özel amaçlar için başvurulmaktadır.

Son yıllarda ülkemizin yaşadığı yıkıcı depremlerden sonra ciddiyeti bir kez daha ortaya çıkan zemin problemlerinin çözümüne veya projelerinin tasarımına esas teşkil edecek olan laboratuvar deneylerinin son derece hassas bir şekilde yapılması oldukça önemlidir. Ancak zemin laboratuvar deneyleri ile ilgili yeterli kaynak olmayışı ve ülkemizde zemin deneyleri ile ilgili tek standart olan TS 1900de okuyucunun anlamasını kolaylaştıracak Örneklerin ve konuyu destekleyici resim ve çizimlerin bulunmaması bu kitabın yayına hazırlanmasında en önemli etkenleri oluşturmuştur.

indeks ve sınıflama deneylerini içeren ve toplam 9 bölümden oluşan bu kitapta, ilk bölümde zemin incelemesinin genel hatları ve zeminlerden Örnek alınması ile ilgili konulara değinildikten sonra takip eden bölümlerde sırasıyla; Etüv Yöntemi ile Su içeriğinin Belirlenmesi, Mikrodalga Fırın Yöntemi İle Su İçeriğinin Belirlenmesi, Likit Limit, Plastik Limit, Büzülme Limiti, Özgül Ağırlık ve Elek Analizi - Hidrometre deneyleri anlatılmıştır.

Üç eksenli sıkışma, direk makaslama, konsolidasyon ve geçirimlilik (permeabilite) gibi deneylere ise, henüz hazırlık aşamasında olan Cilt ll`de yer verilmesi düşünülmektedir. Bu kitaptaki deneylerin anlatımında genellikle ASTM standartlarına uyulmuş, ancak bazı deneylerde BS yöntemlerine de yer verilmiştir. Deneylerin çeşitli aşamalarında dikkat edilmesi gereken bazı konular anlatım bütünlüğünü bozmamak için ilgili maddenin hemen altında "Not" şeklinde yazılarak açıklanmıştır. Ayrıca, ilave işlem gerektiren bazı deneylerde söz konusu işlemler yine anlatım bütünlüğünün bozmamak için o deneye ayrılan bölümün sonunda "Ekler" adı altında verilmiştir. Deneylerin anlaşılmasında kolaylık sağlamak için mümkün olduğunca çok sayıda fotoğraf ile açıklayıcı çizimler kullanılmış ve bir adet sayısal örnek çözülmüştür. Her bölümün sonunda, laboratuvar dersi alan öğrencilerin veya diğer ilgili kişilerin kullanması düşüncesiyle bir adet boş deney formu konulmuştur. Kitabın 9. bölümünde, ise USCS ve ASHTO zemin sınıflandırma yöntemlerine yer verilmiştir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963