scorecardresearch.com Ucube Bedenlerin Fenomenolojisi ve Tüm İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Ucube Bedenlerin Fenomenolojisi

Ucube Bedenlerin Fenomenolojisi

Yazar : Pierre Ancet

Sayfa Sayısı : 180

Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları

Tür : İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Ucubeler kendi başlarına yoktur. Bizim için vardırlar, kolektif temsillerimizde bulunmaktadırlar. İşte bu sebepledir ki insan ucubelerin fenomenolojisi, tarihsel bir bakışı ve psikanalitik bir yaklaşımı göz ardı edemez.
İki kafalı bir adam, yapışık ikizler, tek gözlü burunsuz bir çocuk… Kimi zaman hayatta kalma başarısını gösteren, kimi zaman daha doğmadan ölen ağır biçimsel bozukluklardan mustarip bütün bu varlıklar…
İşte Pierre Ancet, on dokuzuncu yüzyılın bilimsel teratoloji deneylerinden ucubelerin nesneleştirilerek meraklı gözlere sunulduğu panayırlara kadar, geçen yüzyıllarda ucubenin nasıl algılandığına değiniyor. Psikanaliz ve fenomenolojinin ışığında, günümüzde içerik değiştiren bu algının çözümlenmesine odaklanıyor.Bir dönem Türk haber programlarında ne çok çıkardı, sakallı kadınlar, kurt çocuklar, fil adamlar, ellerini ayak gibi kullanarak yürüyen insanlar, kendi ebeveynleri tarafından zincire bağlanmış çocuklar, dev adamlar, cüceler… Kimilerini rahatsız eden bu haberler, kimi izleyicilerde de farklı bir “eğlencelik” izlenimi uyandırıyordu. Aslında bu garip görünümlü insanların, teşhiri ve eğlencelik olarak sunumu ülkemiz için yeni gibi görünse de, ne ülkemizde ne de dünyada yeni bir şeydi. “Ucube” insanlar, Ortaçağ’da şimdiki gibi algılanmayıp normal karşılanırken, Rönesans’ta bir mucize olarak değerlendiriliyorlardı… Zira Ortaçağ’da insanlar estetik algı ve insanların genel görünümü üzerine henüz bir kalıp yaratmadıkları için normal karşılıyorlardı bu tür farklılıkları. Rönesans ile beraber, dinî bir mucize gibi algılanıyordu. Ancak tıbbın gelişmesiyle birlikte “ucube”ye bakış da değişmeye başlamıştı. Viktoryen dönemde, bilhassa fotoğrafın da yaygınlık kazanması sayesinde, “ucubeler” sergilik konumuna getirilirken bilhassa Amerika’da sirk insanı ve hattâ haftasonları ailelerin piknik yaptığı alanlarda özellikle dolaştırılan eğlence ürünleri olarak kullanılmışlardı. 20. yüzyılın başlarında çekilen fotoğraflarda da en çok kullanılan objeler yine “ucube” insanlardı. Kendisi de önemli teratologlardan (beden bilimci) olan Pierre Ancet, “ucube”ler üzerinden insan bedeninin algılanış şeklini ve bunun sebeplerini masaya yatırıyor. Ucube insanlarla evlenenlerin psikolojisini irdelerken, onlara karşı geliştirilen korku, eğlencelik, sergilik, normal… davranışların altında yatanları ele alıyor. Yazar; “görünüşü şaşkınlık ve rahatsızlık verici olan, talihsiz anomaliler gösteren varlık,” olarak tanımladığı “ucube”nin tarih boyunca insanlar tarafından nasıl algılandığının arkeolojisini ortaya çıkarıyor.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963