scorecardresearch.com Türkiye'de Tiyatronun Siyasal Rolü (1850-1950) ve Tüm İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Türkiye'de Tiyatronun Siyasal Rolü (1850-1950)

Türkiye'de Tiyatronun Siyasal Rolü (1850-1950)

Yazar : Erdem Ünal Demirci

Sayfa Sayısı : 320

Yayınevi : FEDERE YAYINLARI

Tür : İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Kitapta, Cumhuriyetle birlikte başlayan ve konservatuvarın kurulmasına kadar geçen süre içinde tiyatro siyaset ilişkileri incelenirken, ulus-devletin kuruluş aşamasında, Osmanlı''da tiyatro sanatına hayat veren azınlık sanatçıların alandan dışlanmalarının ve tiyatro sanatının devletin ideolojik aygıtlarından biri haline getirilişinin serüveni ele alınmaktadır. Yani bu çalışmada Osmanlı imparatorluğu''nun en uzun yüzyılı olarak kabul gören son dönemlerinde, batılılaşmanın da hız kazanmasıyla birlikte modern tiyatronun doğusuyla başlayan serüveni, Cumhuriyette Tek Parti İktidarının son dönemlerinde ya-salaşarak faaliyete geçen Devlet Tiyatroları sürecine kadar değerlendirilmektedir. Bu yapıtta bahsi geçen dönemlerde tiyatronun politikaya ilişkin yapısını deşifre etmek, aynı zamanda da sanatın bağımlı üretkenliğini de görme fırsatı sağlanmaktadır. Dış siyasetten, iç politik kurguya; kimlik politikalarından, milliyetçilik ve sonrasındaki göreli hümanist aşamaya; dil-tarih tezlerinden, lider kültü yaratımına, Halkevlerine, Konservatuara ve kısacası Cumhuriyet iktidarının gerekli gördüğü her alana tiyatro katık edilmekte ve vazgeçilmez bir nitelik kazanarak ön plana çıkmaktadır. Disiplinler arası çalışmaların giderek önemli hale geldiği günümüzde, kitapta ele alınan konuların oldukça renkli ve içerikli boyutlar kazanmaya başladığı da görülmektedir. Bu kitap Türkiye''deki tiyatro duayenlerinin birçoğunun vekillik yaptığı ve rejimin etkili söylemlerine imza attığı gerçeğini; seçilen oyunların ilk planda milliyetçi yurttaşlar ardından batılı değerleri benimsetmekteki mantığıyla birleştirince, ortaya çıkan tablonun özellikle tiyatro kuramının zengin bir içerikle yeniden ele alınmasının gerekliliğini de ortaya koymaktadır. Dolayısıyla, çalışmada bu noktadan hareketle, politik iklimin, ruhuna, aktörlerine, çelişkilerine uygun bir izlenceyle sürdürmek temel amaç olmaktadır. Okuyucu için, ulusal devletin kuruluş aşamalarında kurucu babaların sanat-siyaset ilişkisini tiyatro sanatı bağlamında nasıl organize ettiklerini görmek ilginç olduğu kadar da öğretici olacaktır. Kitapta kullanılan yöntemin, konunun ele alınışın-daki özgünlüğün, vb. özelliklerin birlikte düşünülmesi halinde bu çalışmanın öneminin artığını ve bu nedenle de kitabın kendine özgü alanda bir boşluğu doldurduğunu söylemek de a-bartı olmayacaktır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963