scorecardresearch.com Türkiye Cennet Mi, Cehennem Mi? ve Tüm İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Türkiye Cennet Mi, Cehennem Mi?

Türkiye Cennet Mi, Cehennem Mi?

Yazar : Hünkar Özyaşar

Sayfa Sayısı : 252

Yayınevi : SÖZ YAYIN

Tür : İnceleme

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bu satırları okuyabiliyosanız muhtelemen T.C topraklarında doğdunuz. Bu da demektir ki, Türkçe konuşarak büyüdünüz; kuru fasulye, yaprak sarma, ezo gelin çorbayla beslendiniz; öğretmene derdinizi anlatırken ayağa kalkıp "hocam" diyerek başladınız. Tatilde Ege veya Akdeniz sahillerinin yolunu tuttunuz; her gün ezan sesleri duydunuz; devletin mantıksız icraatlanna bazen sinirlenip bazen güldünüz. Kısacası, başka hiçbir yerde tecrübe edemeyeceğiniz deneyimlerle dolu bir ömür geçirdiniz.
Peki bunları yaşarken neler hissettiniz? Hiç "Fırsatım olsa durmam buralarda" dediğiniz oldu mu? Yoksa "Cennet bu memleket" diye mi düşündünüz? Daha da Önemlisi, gıpta veya lanet ettiğiniz uzak diyarlarda insanlar nasıl yaşıyor, biliyor musunuz? Amerika''da orta gelirli bir aile akşam sofraya ne getirir; Fransa''da hapse düşen bir İnsanın başına neler gelir; Pazar günü kiliseye giden bir İtalyanm deneyimleri, Cuma namazı için camiye giden bir Türk''e kıyasla nasıl farklılık gösterir, araştırdınız mı? Çocuğunuz ÖSS''ye hazırlanırken, İngiltere''deki bir lise öğrencisi nasıl bir imtihandan geçer; Türkçe ile mi yoksa Almanca veya İtalyanca ile mi kendinizi daha etkin şekilde ifade edebilirsiniz, hiç merak ettiniz mi? Uzun lafın kısası, bu memlekette doğmuş ve yaşıyor olmak, acaba bir şans mıdır, yoksa talihsizlik midir dersiniz?
Elinizdeki kitap, bu sorulara cevap bulmak maksadıyla, Türkiye''deki gündelik hayatı Amerika, Batı Avrupa ve Japonya başta olmak üzere gelişmiş ülkelerle karşılaştırmakta ve, somut verilere dayanarak, sözkonusu memleketlerdeki İnsanların nasıl yaşadığı hakkında size daha iyi bir fikir vermeyi amaçlamaktadır. Akademik ölçüler yerine, uzaklardaki hayatlardan gerçek birer kesit sunan bu eseri okuduktan sonra bakalım Türk fikrîniz değişecek mi...

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963