scorecardresearch.com Türkçe Konuşanlar (Ciltli) ve Tüm İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Türkçe Konuşanlar (Ciltli)

Türkçe Konuşanlar (Ciltli)

Yazar : Doğan Kuban, Ergun Çağatay

Yayınevi : YEM YAYINLARI

Tür : İnceleme

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Orta Asya''dan Balkanlar''a 2000 Yıllık Sanat ve Kültür
Bu eşsiz değerdeki kitabın, akıllara durgunluk veren serüveni, birkaç bin yıl önce Orta Asya''da başladı...
Orly Havaalanı'' nda on kişinin ölümüne ve onlarca insanın yaralanmasına yol açan ASALA'' nın terörist saldırısından sağ kurtulanlardan biri de yıllarca Accociated Press, Gamma gibi ajanslarda ,Time / Life gibi dergilerde çalışmış " foto-gazeteciliğinin " önemli bir adı olan Ergun Çağatay''dı. Sağ, ama tepeden tırnağa yanmıştı... En büyük kâbusu, ellerini bir daha asla kullanamamaktı. En büyük düşü ise "Türkçe Konuşanlar" kitabını gerçekleştirebilmekti...
Çok uzun ve zorlu geçen tedaviden sonra, bu pahalı düşün peşine düştü. Orta Asya''nın olan ve olmayan yollarında 150 bin kilometre yol kat ettikten, 50 bin fotoğraf çektikten ve "Bir zamanlar Orta Asya''da" başlıklı sergisini Japonya''dan Amerika''ya çeşitli ülkelerde açtıktan sonra nihayet bu proje gerçekleşti. Türkiye''deki yayınevi arayışlarına cevap veren olmayınca kitap, yurtdışında Alman Prestel Yayınevi tarafından, Hollanda''nın "Prens Claus Vakfı"nın yatırımıyla İngilizce basılmıştı. Kitabın editörlüğünü üstlenerek projeye yürekten sarılarak katılan Doğan Kuban, geniş açılımlı, aynı zamanda batılı yazarlara, tarihçilere, sanat tarihçilerine eşsiz bir ders niteliğindeki "Giriş" yazısını yazdı... Kitaba girecek konuları ve yazarlar birlikte seçildi.
Türk, Alman, Amerikalı, Fransız, İsveçli, Kazak, Norveçli, Özbek, Rus, Ukraynalı uzmanların da yazılarının yer aldığı kitapta, Oslo Üniversitesi''nden Prof. Bernt Brendemoen''in "Takdim", Ergun Çağatay''ın "Önsöz" ve Doğan Kuban''ın "Giriş" yazılarından sonra 400 fotoğraf ve 34 makale yer alıyor.
"Bu kitap Türklerin mirasını, kültürel değerlerinin önemini ortaya koyarken okurları da yeryüzünün en zengin uygarlıklarından birini keşfetmeye ve günümüz dünyasındaki rolünü anlamaya yöneltiyor."
Birbirinden çarpıcı fotoğraflar eşliğinde dil ve kimlik üzerine; göçebelik etkileşimleri, Türk - Çin ilişkileri, Türklerle Orta Asya İran - Arap Slav Avrupa etkileşimleri üzerine, sözlü edebiyattan mimariye, yemek kültüründen çeşitli sanat alanlarına, insan davranışlarına, eşsiz bir yolculuk!

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963