scorecardresearch.com Trabzon Ve Yöresi Ağızları Cilt 1–2–3 ve Tüm İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Trabzon Ve Yöresi Ağızları Cilt 1–2–3

Trabzon Ve Yöresi Ağızları Cilt 1–2–3

Yazar : NECATİ DEMİR

Sayfa Sayısı : 1294

Yayınevi : GAZİ YAYINEVİ

Tür : İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.Bir milletin hiçbir zaman değişmeyecek iki ilkesi olmalıdır: Birincisi kendi tarihini kendisi yazması, ikincisi ise diline çok dikkat ve özenle sahip çıkmasıdır. Kendi tarihini yazma konusunda yetersiz kalan bir milletin diline sahip çıkabilme şansı hiç yoktur. Nitekim Trabzon, daha geniş bir coğrafya olarak ele alınırsa, Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi için, bunun acı sonucu açık bir biçimde görülmektedir.

Bu sıkıntıları döneminde birinci derecede yaşayan Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk: "Tarih yazmak, tarih yapmak kadar önemlidir. Yazan yapana sadık kalmazsa değişmeyen gerçek insanı şaşırtacak bir nitelik alır" diyerek durumu son derece güzel bir biçimde anlatmıştır. Bununla da kalmayarak, Türk dilinin ve tarihinin doğru bir biçimde kaleme alınabilmesi için 1924’te İstanbul Üniversitesi Türkiyat Enstitüsünü, 1931 ’de Türk Tarih Kurumunu, 1932’de Türk Dil Kurumunu, 1935’te Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesini kurmuştur. Devlet adamlığı ifadesi, tam manasıyla kendisinde karşılığını bulacak bir biçimde dil ve tarih konularında gerekeni yapmıştır.

Atatürk zamanından bugüne kadar geçen uzun zamana rağmen bilim adamlarımız Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi konusunda yeterli araştırma yapıp ortaya eserler koymamışlardır. Yabancı bilim adamları ise yanlı, yanlış bilgilerle dolu eserleri arka arkaya yurt içinde ve özellikle yurt dışında okuyuculara sunmuşlardır.

Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi konusunda araştırmalar yapan yabancı araştırmacıların çoğu bilimi ve gerçekleri ayaklar altında süründürmektedirler. Bilim ve bilgi sahibi hiç kimsenin yapamayacağı, yazamayacağı, yazmaya cesaret edemeyeceği yanlışları, bile bile, eserlerine koyarak gülünç duruma düşmektedirler.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963