scorecardresearch.com Toplam Kalite Ve Stratejik Yönetimde Yeni Eğilimler ve Tüm İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Toplam Kalite Ve Stratejik Yönetimde Yeni Eğilimler

Toplam Kalite Ve Stratejik Yönetimde Yeni Eğilimler

Yazar : SAİT KINGIR

Sayfa Sayısı : 339

Yayınevi : GAZİ YAYINEVİ

Tür : İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Serbest piyasa ekonomisi ve küreselleşmeye yönelik uygulamalar günümüzde rekabet gücü kaynaklarım değiştirmektedir. Küresel rekabet kalite, maliyet ve yeni ürün geliştirme hızı konularında işletmeleri zorlamakta ve yeni rekabet baskısı işletmeleri yeniden yapılanma sürecine girmeye İtmektedir. Küresel rekabette başarı sağlayabilmenin önemli koşulu da dünyanın eti iyi şirketleri ile yarışmayı göze alabilmektir. Bu yeni oluşumda işletmelerin rekabet kavramını dünya ölçeğinde anlaması ve ona göre rekabet stratejileri belirlemesi gerekmektedir.

İşletmelerin rekabet stratejilerinde başarılı olabilmeleri ve sürdürülebilir rekabet avantajı sağlamalarının koşullarından biri daha kaliteli üretim yapıp verimliliklerini arttırmalarına dayanmaktadır. Değişen müşteri ihtiyaç ve beklentilerine cevap verebilecek kalite anlayışı ve uygulamalarım benimseyen işletmeler, rakipleri karşısında üstünlüklerini koruyabileceklerdir. Yirminci yüzyılın son çeyreğine gelindiğinde kalite İşletmeler için rekabette zorunluluk olmaya başlamış, önceleri rekabeti çıkış olarak değerlendirilirken günümüzde pazarda olabilmenin temel isimlendiricisi, kuralı olarak görülmeye başlanmıştır. Günümüz rekabetinin geldiği nokta da ise kalite, ortalamanın üzerinde kârlar elde etmek için değil, işletmenin varlığını devam ettirebilmesinin önkoşullarından bîrini oluşturmaya başlamıştır.

Öyle ki müşterilerin sınırlı, işletmelerin sınırsız görüldüğü bir ortamda bütün kuruluşlar mamul ve hizmet kalitesinde sürekli iyi olmak ve daha iyiyi aramak zorundadır. Müşterilerin beklentilerinin, alternatiflerinin ve çevreye duyarlılığının arttığı, hatalara karşı hoşgörüsünün azaldığı; gümrük duvarlarının ve korumacılığın kalktığı ve rakiplerin çoğaldığı; verimsiz ve uzun süreçlerin getirdiği maliyet artışı, kalitesizliğin sebep olduğu yeniden işleme, garanti giderleri, müşteri ve satış kayıpları gibi pek çok konu kalitenin yönetilmesi gerekliliğini Ortaya koymaktadır. Nitekim son 25-30 yıldır kalitenin işletmede top yekûn yönetilmesini ifade eden Toplanı Kalite Yönetimi anlayışının tüm dünyada hızlı bir yayılma gösterdiğine tanık olunmaktadır. 1990`lı yıllardan itibaren de küresel dünyanın bir parçası olan ülkemizde de başta imalat işletmeleri olmak üzere, hizmet işletmelerinde ve hatta kamu kuruluşlarında başarıya ulaşmanın en önemli yollarından biri olarak görülmüş ve hızla yaygınlık kazanmıştır.

Toplam kalite yönetiminin benimsenmesi işletmeler için stratejik bir karardır. Stratejik seçimler ise işletmeler için farklılık yaratmanın, rekabet üstünlüğü elde etmenin ve değer yaratmanın temelini oluşturur". Doğru stratejiler seçip., net olarak ortaya koyabilen ve uygulayabilen işletmeler güçlerini odaklayarak başarıya ulaşırlar, Bu anlamda karşımıza bir işletmenin amaçlarının, hedeflerinin ve bunlara ulaşmayı mümkün kılacak yöntemlerin belirlemesini ifade eden stratejik yönelim kavramı çıkmaktadır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963