scorecardresearch.com Tokat İli Ve Yöresel Ağızları ve Tüm İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Tokat İli Ve Yöresel Ağızları

Tokat İli Ve Yöresel Ağızları

Yazar : NECATİ DEMİR

Sayfa Sayısı : 458

Yayınevi : GAZİ YAYINEVİ

Tür : İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Tokat yöresi ağız araştırmaları, uzun vadede hazırlamayı düşündüğümüz Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi kültürünü araştırma çalışmalarımızın ikinci halkasını oluşturmaktadır.

İlk araştırma bölgemiz olan Ordu İH ve yöresinde çalışırken ele aldığımız kültür konularının tamamı bizi Tokat bölgesine götürdü. Bunun sebebi, Ordu yöresine XI.-XIV. yüzyıllar arasında Türk İskânının Tokat yöresinden yönetilmesi ve nüfus kaynağının büyük bir oranda Tokat bölgesi olmasıdır. Aslında bu durum Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi’nin tamamı için geçerlidir.

Türklük bilimi araştırmacıları, yıllardır ağız ve Türk halk kültürü ile ilgili çalışmaların bir an önce yapılması gerekliğini, aksi hâlde geç kalınacağını haykırmakladırlar. Feryatları bir araştırmacı olarak, ben. Tokat bölgesinde belirgin bir biçimde işittim. Sahaya dayalı dil ve kültür araştırmaları artık bıçak sırtındadır. Son trenler de kaçmak üzeredir.

Tokat ilini kalkınmışlık bakımından düşündüğümün ilerisinde buldum. Topraklan verimlidir. Bütün köylerinde okul, telefon, elektrik mevcuttur. Köylerin hemen hepsinin yolları asfalttır. Bunlar halkın refah seviyesini artırmış, basın ve yayın organları insanları etkilemiştir.

Bu olumlu gelişmeler ve kalkınma ile Türk kültürünün ikinci plâna itilişi. Türk dili ve kültürü konularını olumsuz yönde etkilemiştir. Ağız araştırmalarında pek çok sesin ne olduğu tayin edilemeyecek duruma gelirken, insanlar eski kültürümüzle ilgili hafıza kaybına uğramışlardır. Artık bir masalı sonuna kadar anlatabilen insana rastlamak çok zordur.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963