scorecardresearch.com Ten ve İz / İnsanın Kendini Yaralaması Üzerine ve Tüm İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Ten ve İz / İnsanın Kendini Yaralaması Üzerine

Ten ve İz / İnsanın Kendini Yaralaması Üzerine

Yazar : David Le Breton

Sayfa Sayısı : 144

Yayınevi : SEL YAYINCILIK

Tür : İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


rümeye Övgü ve Acının Antropolojisi’nin yazarı antropolog David Le Breton bu kitabında günümüz insanına özgü ilginç bir durumunu inceliyor:  Akıl hastası olmayan sıradan insanların bedenlerine zarar verme, kendilerini yaralama hallerini irdeleyip nedenlerini ortaya koyuyor. Kesme, damgalama, kendi kendine dövme yapma, delme, halkalama gibi bedeni değiştiren davranışların anlamlarını aydınlatmaya çalışıyor, ruhun dilsiz işaretlerine rehberlik ediyor.

Yazar bireylerin kendi bedenleriyle ilişkisinin bu boyutunu, insanlığın kadim dönemlerinden değil, günümüzden hareketle oluşturduğu perspektifiyle açıklıyor.Lise zamanlarımdan hatırlarım, kızlı erkekli yaşıtlarımın çoğunun kolunda inceli kalınlı kesik izleri vardı. ‘Faça atmak’ diye anılan bu duruma bugün de rastlamak mümkün. Sebebini sorduğumuzda; ‘bazen canın o kadar sıkkın olur ki, birisine bir şey yapmamak için kendi canını acıtırsın,’ derler. Tekrarlamasının sebebini ise, ‘yara kabuk bağladıktan sonra tatlı tatlı kaşınır, bir süre sonra o tatlı kaşınmayı özlersin, onun için yaparsın,’ diye açıklarlar. Bütün muğlaklığıyla bu açıklamalar sizi tatmin etmese de, David le Breton da, kaleme aldığı Ten ve İz kitabında buna benzer cevaplar verdiği gibi, kadim ritüellerden bugüne insanın kendinde ‘iz’ bırakmasının psikolojik ve antropolojik sebeplerini açıklıyor. Kendi kendine dövme yapma, kesme, yakma, delme, yaralama, kanatma gibi olayların psikolojik arkeolojisini yapıyor. Özellikle çağdaş toplumlar bağlamında bedenlere bilinçli olarak verilen zararları inceliyor. Mesele sadece ‘tatlı kaşıntı’nın peşinde koşmak değil elbette. Bazı insanlarda dinî açıdan inanç seviyesini ispatlamak olduğu gibi kimilerinde imaj olarak farklılık yaratmak, sosyal çevreden artı puan almak, gözü karalığı belli etmek gibi kullanım amaçları da var, tıpkı ‘Yaralı Yüz’ gibi. Meselenin sadece Müslüm Baba dinleyip kendinden geçmek olmadığının detaylı bir ispatı Ten ve İz.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963