scorecardresearch.com Tarihin Arka Odası Amerika ve Tüm İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Tarihin Arka Odası Amerika

Tarihin Arka Odası Amerika

Yazar : Mustafa Balbay

Sayfa Sayısı : 309

Yayınevi : CUMHURİYET KİTAPLARI

Tür : İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Brezilya''da Amazonlardan başka bir şey görmedi gözüm. O ne büyük ırmak, o ne uçsuz bucaksız yeşillik. Boşuna dünyanın akciğeri dememişler. Gerçi yakında verem olma tehlikesi de var ama, yağmur ormanlarının içinde dolaşmak, kimi geceleri dağda geçirmek, hayal edilmesinden daha güzeldi...

Arjantin''de daha çok yakın tarih çekti ayağımdan. Atmosferin üzerinde bir de tango tabakası vardı. Arjantin''de tango dinlemek, domatesin hormonsuzunu yemek gibi bir seydi.

Şili''de de biraz yakın tarih biraz da Neruda vardı. Neruda''nın evinde Türkçe''nin "Nazım Hikmet''in dili" olarak bilinmesi ne güzeldi.

Nikaragua, gençlik yıllarınızın sandiolarıyla kucaklasaydı beni keşke. Ama, zengin mi zengin bir doğanın ortasatın fakir mi fakir insanlarıyla karşıladı. Guatemala''da, sömürge dönemi yapıları ve Maya''ların torunları vardır. İnsanların yüzü topraktan "Maya''lanmış; el, ayak, baş olmuştu. Öylesine yerel duruyorlardı.

Meksika... Ah Meksika... Sonsuzun bahar ülkesi. en güzel dostlukları, en derin tarihi, en renkli insanları burada gördüm. Kahlo''nun tablo-evi, Troçki''nin mezar-evi, Zapata''nın treni hala yaşıyor gibi.

ABD''yi bir başka türlü dolaştım. Tüm Orta ve Güney Amerika''yı arşınlarken aklımın bir yerinde hep ABD''nin 19. ve 20. yüzyılda yaptıkları vardı. Zaten bu kitaba bir ölçüde güncelik katan da bu oldu. 21. yüzyılın başında ABD''nin dünyada yaptıklarına bakınca, bunları birde geçmiş yüzyıllarda yaptıklarıyla karşılaştırınca, şöyle bir tez uçuştu beynimde; ABD, 19. ve 20. yüzyılda Orta-Güney Amerika''ya nasıl davrandıysa, 21. yüzyılda da tüm dünyaya öyle davranmak istiyor. Bir başka deyimle, nasıl geçmiş yüzyılda Orta-Güney Amerika''yı arka bahçesi hatta arka balkonu haline getirmişse, şimdi tüm dünyayı kendileştirmek istiyor. Benimki, canı tez bir gazetecinin gezi ve inceleme sonucu vardığı bir tez. Senteze siz ulaşın.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963