scorecardresearch.com Susuz Ortam Reaksiyonları ve Tüm İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Susuz Ortam Reaksiyonları

Susuz Ortam Reaksiyonları

Yazar : Prof. Dr. Turgut Gündüz

Sayfa Sayısı : 168

Yayınevi : GAZİ YAYINEVİ

Tür : İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bu kitap AÜ Fen Fakültesi’nde lisansüstü seviyesinde verdiğim "Susuz Ortam Reaksiyonları" adlı ders notları üzerine kurulmuştur. Notlar yıllar içinde birçok defa gözden geçirilmiş ve aksayan yönleri düzeltilmiştir. Ancak, buna rağmen gözden kaçan hatalar olabilir. Bunlar için okuyucularımdan özür diler, eleştirilerini içtenlikle beklediğimi belirtmek isterim. Zira kitap hizmet amacıyla kaleme alınmıştır.

Kitap, bu alanda ülkemizde basılan ilk eser olması dolayısıyla bazı terimlerin Türkçe karşılıklarını bulmada büyük sıkıntılar çekilmiştir. Değerli meslektaşlarımın ve okuyucularımın katkılarıyla, kitap dil bakımından da umarım daha iyi bir hale gelecektir.

Çok ucuz ve bol olan su, eşsiz bir çözücü olmasına rağmen, maalesef üniversal bir çözücü değildir. Pek çok maddeyi, özellikle de organik maddelerin büyük bir çoğunluğunu çözemez. Bu nedenle de böyle maddelerin asitliği, bazlığı, elektron çifti donörlüğü, elektron çifti akseptörlüğü, hidrojen bağı donörlüğü, hidrojen bağı akseptörlüğü, rezonans sistemleri, yapıları, gibi bilinmesi çok önemli olan özellikleri hakkında gerekli bilgiler elde edilemez.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963