scorecardresearch.com Spor Sosyolojisi Ve Uygulamalı Spor Sosyolojisine Giriş ve Tüm İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Spor Sosyolojisi Ve Uygulamalı Spor Sosyolojisine Giriş

Spor Sosyolojisi Ve Uygulamalı Spor Sosyolojisine Giriş

Yazar : Birol Doğan

Yayınevi : NOBEL YAYINLARI

Tür : İnceleme

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

İnsanların spor yapması ve bu yolla kazandırılabilecek sosyal psikolojik özellikler, sağlıklı bireylerin dolayısıyla da sağlıklı toplumların oluşmasına ciddi katkılar sağlayacaktır. Bu katkı, yalnızca spor yapan için değil bu etkinlikleri takip edenler için de geçerlidir. Bu kapsamda sağlıklı toplumlar, kazananın kaybedene karşı baskı oluşturmadığı toplumlardır. Bu toplumlarda uzlaşı kültürü ve algılamaları, şiddet ve uygulayıcıları üzerinde sosyolojik anlamda setler örmektedir. Türkiye’nin sağlıklı toplum olması yolunda sporun ve bu konudaki sosyolojik yaklaşımların önemi açıktır. Bu alandaki çalışmaların yetersizliği göz önüne getirildiğinde de bu kitabın amacı açıkça görülecektir. Kitabımız yalnızca spor bilimi okuyan öğrencilerimiz için değil bu alanda çalışan öğretmen veya öğretici ya da araştırmacılarımız için de ihtiyaçtır. Çalışma bu ihtiyacı karşılayacaktır. Kitap, sosyoloji biliminin genel bir açıklamasını takiben, toplum ve spor, sporun önemi ve toplumsal işlevleri, toplumsal değişme ve spor, grup dinamiği, sosyometri ve spordaki önemi, fairplay, spor ve medya, spor organizasyonlarının sosyolojisi, fiziksel kondüsyon programlarına bağlılığın modelleri ve spor sosyologu ve hizmetlerin pazarlaması konularına yer vermektedir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963