scorecardresearch.com Sosyoloji ve Tüm İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Sosyoloji

Sosyoloji

Yazar : Barlas Tolan

Sayfa Sayısı : 356

Yayınevi : GAZİ YAYINEVİ

Tür : İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Birinci basımı 1975 ikinci basımı 1978 yılında gerçekleştirilen bu kitap, o tarihlerde belirli bir boşluğu doldurma amacına yönelikti ve özellikte öğrenciler için bir elkitabı niteliği taşımaktan öteye bir iddiası yoktu. 1983 baskısında bu taslak çalışmayı geliştirerek yalnızca öğrenciler için değil, sosyal bilimlerle ilgilenen tüm aydınlar için bir başvuru kitabı haline dönüştürmeyi arzuladım. Ancak bu arzumu gerçekleştirebilme olanaklarını bulamadım. Çünkü bu tür bir başvuru kitabı ancak çok uzun bir deneyim ve okuyucu ile etkileşim süreci sonucunda somutlaşabilir. Oysa ben, düşündüğüm oranda yeterli bir deneyim birikimine ulaştığım kanısında değilim. Ayrıca böyle bir yapıtta, gerekli tüm pedagojik yöntem ve tekniklerin de kullanılması zorunludur.
Özellikle Türk dilinde henüz tam olarak yerleşmemiş sosyal bilimler terminolojisine yabancı olan okuyucuya, yeni kavramlarla ve dolayısıyla yeni deyimlerle seslenmek, bu pedagojik çabanın çok daha yoğun olmasını gerektirir. Nihayet tasavvur ettiğim böyle bir çalışmanın bireysel bir çaba olmaktan çok, bir takım çalışmasını gerektirdiğini her zaman öne süregelmişimdir. Bu türden bir takım çalışması yapma olanağını da bugüne dek bulamadım. Bu nedenlerden ötürü elinizdeki çalışmanın, düşündüğüm düzeyde bir yapıtın sahip olması gereken niteliklerin çoğunun berisinde kaldığını içtenlikle itiraf etmek isterim. Aslına bakılırsa, Türkiye`de özgün bir bilimsel üretim yapılması için zorunlu koşulların yakın bir gelecekte gerçekleşeceğini de pek sanmıyorum.
Buna karşılık, 1983 baskısında çeşitli konularda yararlı gördüğüm bazı eklentiler yaptım. Örneğin ilk basımlarda yer almayan yabancılaşma ile ilgili yeni bir kısım ekledim, Ayrıca metnin anlaşılmasını yer yer güçleştiren ağır ifadeleri basite indirgemeye, çok soyut anlatımları da somutlaştırmaya çalıştım; bazı gereksiz pasajları tümüyle metinden çıkarttım. Kısacası hemen her cümleyi elden geçirdim. Ancak 1985 ve 1991 baskıları için maalesef aynı çabayı gösteremedim. Sonuçta bu çalışma, doğal olarak kişisel düşüncelerimi yansıtmamakta, özgün ve iddialı bir bilimsel sentez niteliği de taşımamaktadır. Bir derleme özelliği gösteren bu kitabın içerdiği bilgilerin büyük bir bölümünü kuşkusuz ilk kez ben üretmedim. Ancak okumayı ağırlaştırmamak için dipnot vermekten de özellikle kaçındım ve kitabın sonuna bir genel kaynakça koymakla yetindim.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963