scorecardresearch.com Sivas İli Ve Yöresi Ağızları ve Tüm İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Sivas İli Ve Yöresi Ağızları

Sivas İli Ve Yöresi Ağızları

Yazar : NECATİ DEMİR

Sayfa Sayısı : 724

Yayınevi : GAZİ YAYINEVİ

Tür : İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Belirleyebildiğimiz kadarıyla, Sivas ili ve yöresi ile ilgili ilk akademik çalışma Ahmet Caferoğlu’na aittir (Ahmet Caferoğlu, Sivas ve Tokat İllerinden Toplamalar, TDK yay., İstanbul 1944). Şu ana kadar üç yüksek lisans tezi, yirmi iki adet lisans tezi hazırlandığı tespit edilmiştir. Ayrıca Sivas ağızlarının çeşitli özelliklerini inceleyen yirmi makale bulunmaktadır. Ancak Sivas ili ve yöresinin tamamının incelendiği herhangi bir araştırma bu güne kadar yapılmamış idi.

Sivas yöresi tarihi ve kültürü hakkında daha önce pek çok çalışma yapmış idik. Bunlara ek olarak derleme yapmaya çıkmadan Önce Sivas tarihi, etnik yapısı ve iskân özellikleri konusunda gerekli ön hazırlıkları yapılmıştır. Bu ön hazırlıklar çalışmalarımızı olumlu yönde etkilemiştir.
Sivas ve yöresinde derlemeler bir plân dâhilinde yapılmıştır. Bütün yerleşim birimlerinden derleme yapma imkânımız yoktu. Sivas il merkezi hareket noktası olarak belirlenmiş, en uç köylere kadar gidilmiştir. Her defasında bir sonraki derleme yapılacak köy veya yerleşim yeri soruşturma ve araştırmalar sonucunda belirlenmiştir.
Derlemeler; doğal ortamlarda, teybe kaydedilmek suretiyle, tarafımızdan, daha çok dil özelliklerini koruyan bayanlardan yapılmıştır. Önceki araştırmalarımızda kaynak şahıslarla ne kadar çok konuşulursa dil özelliklerinin de o kadar iyi yansıtıldığını tecrübe etmiştik. Bu durum dikkate alınarak kaynak şahıslar mümkün olduğu kadar uzun konuşturulmuştur.
Yapılan derlemelerin hemen hepsi yazıya aktarılmış, önemli bir kısmı "Metinler" başlığı altında çalışmamızda yer almıştır. Dil incelemeleri ise yaptığımız derlemelerin tamamına dayanmaktadır. Bütün bunlara rağmen varlığını bildiğimiz ancak metinlerde geçmeyen dil özellikleri için araştırma ve soruşturmalar yapılmak üzere saha araştırmasına yeniden çıkılmıştır

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963