scorecardresearch.com Sinasos - Images And Narratives ve Tüm İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Sinasos - Images And Narratives

Sinasos - Images And Narratives

Yazar : EVANGELIA BALTA

Sayfa Sayısı : 240

Yayınevi : BİRZAMANLAR YAYINEVİ

Tür : İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Dil: İngilizce

In 1920s Sinasos, now Mustafapaşa, was a Cappadocian town with a population of 3.000, mostly made up of Greeks. Located five kilometers south of Ürgüp, the town was known as the pearl of the east for its peculiar architecture, educated and talented inhabitants. Greek inhabitants of the town forced to leave their homeland in connection with the population exchange between Turkey and Greece did something unprecedented before evacuating their beloved town: They hired two photographers to take the photos of their town and eternalized it by collecting the photos into an album. Including the churches, mansions, schools, bridges and fountains the album reflected the scenes of daily life, entertainments, local costumes and various aspects of the community of Sinasos. This book by Evangelia Balta who has a deep knowledge about the history of Greek communities in Cappadocia enriches the album with the visuals from private and institutional archives in Greece and combines them with the accounts by the old inhabitants of Sinasos.

An abstract from the foreword by the editor, Evangelia Balta:
The photographing of Sinasos, in July 1924, constitutes a unique phenomenon in the behavior of the Cappadocian population during the dramatic period of the Exchange of Populations. The place is printed on photographic paper, in order to immortalize as image and memory the immaterial essence of time and place, in order to transfer it and to safe-keep it together with the other heirlooms in the new homeland.
Greek refugees who visited the land of their fathers 25 or 35 years after the Exchange are photographed in embrace with their Turkish compatriots, friends from the old days, who wander companionably with them through Sinasos and its environs, as if the tragic event of the Exchange had never happened, as if life was re-mustering its forces.
Today, locals and refugee Macedonian Turks, and I with them, we feel, we dream that this whole ‘world’ is truly ours. All emanate an uplifting human warmth. Memories of living and dead compose a thrilling whole. Wise is the maxim that still adorns the doorway to the Rizos house:
“Today mine,
and tomorrow someone else’s
and never no one’s”.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963