scorecardresearch.com Sevgili Atatürkçüğüm ve Tüm İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Sevgili Atatürkçüğüm

Sevgili Atatürkçüğüm

Yazar : Esra Elmas

Sayfa Sayısı : 128

Yayınevi : HAYYKİTAP

Tür : İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bilgi Üniversitesi’nden Esra Elmas, Mustafa Kemal Atatürk’ü çocuklara sordu. Her gün bronz Atatürk büstü önünde varlığını Türk varlığına armağan eden, ödevini yapmadığında Atatürk’ün ona kızgın kızgın baktığını söyleyen çocuklara… “Atatürk hayatta olsaydı AB’ye girmiş olurduk, Çocuk sevgisi daha fazla olurdu, Çarşaflı insan kalmazdı, Dayak yiyen kadın kalmazdı, Tayyip Erdoğan başbakan olmazdı, PKK olmazdı, ” diyen çocuklara…

İlkokul çocuklarıyla yüz yüze görüşme yöntemiyle gerçekleştirilen ve Türkiye’de bir ilk niteliği taşıyan bu araştırmanın sonuçlarını ilgiyle okuya-caksınız. Çocuk-otorite üzerine çalışmalarıyla tanınan Kürşat Bumin’in ön sözüyle…Çocukların Atatürk algısı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’le ilgili herkesin kafasında kendince bir imaj vardır. Bunun en güzel örneği de şüphesiz, son iki yıldır gösterime giren sinema filmlerinden veya üzerine dönen tartışmalardan verilebilir… Peki insanların kafalarındaki Atatürk kavramı nasıl başlar ve hangi aşamalardan geçtikten sonra son şeklini alır? Esra Elmas, bu konuya eğilmiş ve meselenin kökenine, yani Atatürk’le belki de çoğumuzun ilk tanıştığı yere “İlkokul”a inmiş. Tanıştığımız ilk sosyal çevrede bize öğretilen Atatürk algısının ileride neye döndüğünü araştırmış. Öyle ki, Atatürk’ün hayat hikâyesinin -meşhur karga kovma metaforu hepimizin hafızalarındadır- ezbere bilindiği dönemlerden, artık farklı bakış açısına geçtiğimiz dönemlerin alt yapısını anlatmış. Şunu soruyor Esra Elmas, hepimizin okulda gördüğü ve katkıda bulunduğu Atatürk Köşesi, sonraki yaşamımızda evimizde veya işyerimizde var mı? Ne oldu da, “sevgili Atatürkçüğüm” hitabıyla başladığımız kompozisyonlardan, daha farklı metinlere geçtik? Bu soruları sorarken, kaynağından cevapları vermeye çalışıyor.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963