scorecardresearch.com Savaş Ve İnsan ve Tüm İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Savaş Ve İnsan

Savaş Ve İnsan

Sayfa Sayısı : 200

Yayınevi : BELGE YAYINLARI

Tür : İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Son oniki yıldır Türkiye''de bir savaş sürüyor. Bugüne değin savaşın yol açtığı kayıplar arasında, 2000 kadarı ölüm mangalarınca katledilen, toplam 19000 ölü, iki milyona varan iç göç ve çoğunluğu güvenlik güçlerince yakılarak ortadan kaldırılmış 2200 köy...
Türkiye''nin NATO''daki ortakları bu dönem öncesinde ve dönem boyunca muazzam bir silah sanayii geliştirmesine yardımcı olarak ve çoğunlukla bedelsiz ya da çok düşük fiyatlarla kesintisiz silah akışı sağlayarak, bu ülkeye cömert bir siyasal ve askeri destek verdiler. Özellikle ABD hükümeti Türkiye''yi silahlandırmak ve silah üretim kapasitesini artırmakla çok yakından ilgilendi. Kimi NATO ülkeleri Türkiye''nin politikalarını zaman zaman eleştirse de, çoğu Türkiye''ye silah sağlamayı sürdürdü.
Bu rapor, savaş yasalarının ve insan haklarının çiğnendiğini ve bu ihlaller sırasında ABD ve NATO tarafından sağlanan silahların kullanıldığını belgeliyor.
1992 ile 1995 arasında meydana gelen yirmi dokuz olayın incelenmesine dayanan rapor, belirli silah sistemleriyle ihlaller arasında bağ kuruyor. Terhis olmuş ve görevlerinden ayrılmış Türk askerleri ve ABD yetkilileri ve savunma uzmanlarıyla yapılmış görüşmelerle de desteklenen rapor, Güneydoğu''da insan haklarının ağır bir biçimde ihlal edilip, savaş yasaları çiğnenirken, öteki NATO ülkelerinden sağlananların yanısıra, ABD silahlarının düzenli olarak kullanıldığı sonucuna varıyor.
Sivillerin yaşadığı köylere yapılan saldırılarda ABD''nin sağladığı avcı bombardıman uçaklarının ve cezalandırma amacıyla köy yakma, yargısız infaz, işkence ve rasgele ateş açmak da dahil yaygın ihlallerin desteklenmesinde ABD''nin sağladığı helikopterlerin kullanılması ihlallerin en uğursuz örnekleri arasında...

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963