scorecardresearch.com SAVAŞ VE EDEBİYAT ve Tüm İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
SAVAŞ VE EDEBİYAT

SAVAŞ VE EDEBİYAT

Yazar : Öner Yağcı

Sayfa Sayısı : 317

Yayınevi : İLERİ YAYINLARI

Tür : İnceleme

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bir edebiyatçı olarak, edebiyatın ve edebiyatçının görevleri, sorumluluğu, duyarlılığı ve bilinciyle yaşamaya çalışırken yıllardır savaşla, emperyalizmle, küreselleşmeyle ilgili değerlendirmeler yaptım. Edebiyatın sonsuz barış ve özgürlük arayışının bir parçası olmaya çalıştım. Savaşı ve küreselleşmeyi; bugünü anlamak için yakın tarihimize ayna tutmamız gerektiği düşüncesiyle, ülkemizde yaşananlarla birlikte aktarmayı seçtim. Sonsuz barışa bir damla katarak insan olmanın utancını silmek isteyişimin, özgürlük arayışımın ürünüdür Savaş ve Edebiyat.
Savaşın kaynağı; dünyanın ve ülkemizin yakın tarihinden kesitler; küreselleşmenin dünya ve ülkemiz kültürüne getirdikleri ve dünya ve ülkemiz kültüründen götürdükleri; emperyalizmin doğurduğu savaşlar ve bu savaşlara karşı edebiyatçıların tavırları ve neler yazdıkları; yakın dönemde yaşanılan empeıyalist saldırganlıklara karşı insanların davranış biçimlen; savaşla edebiyatın ilişkileri...
İşte Savaş ve Edebiyat...
Öner Yağcı

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963