scorecardresearch.com Rte'nin Öfkesi Ananı Da Al Git ve Tüm İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Rte'nin Öfkesi Ananı Da Al Git

Rte'nin Öfkesi Ananı Da Al Git

Yazar : Ali Ekber Yıldırım

Sayfa Sayısı : 172

Yayınevi : GÜNCEL YAYINCILIK

Tür : İnceleme

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Çiftçi: Terbiyesizlik yapmıyorum. Lütfen bana hakaret etmeyin.
RTE: Artistlik yapma, edepsizlik yapma.
Çiftçi: Artistlik yapmıyorum, ben sanatçı değilim.
RTE: Sanatçısın, çok iyi sanatçısın.
Çiftçi: Tarım Bakanımızın Anayasa’yı ihlal ettiğini biliyor musunuz?
RTE: Lan bana Anayasa’yı öğretme. Lan, terbiyesizlik yapma.
Çiftçi: Lan mı?
RTE: Evet
Çiftçi: Lan mı? Canın sağ olsun.
RTE: Şu anda çiftçiye ne verildiğinin farkında mısın?
Çiftçi: Ne zaman?
RTE: Şimdi.
Çiftçi: Benim mahsulüm öldükten sonra mı? İki senedir anamız ağlıyor.
RTE: Hadi ananı da al git buradan. Anan da ağlasın, baban da...
İçeriği ve üslubu bakımından sıradan insanlar arasında bile nadiren görülecek bir konuşma bu. Taraflardan birinin, hem de asıl hakaret edenin Başbakan olduğunu düşünmek bile insanı rahatsız ediyor.
İnanılması zor. Bu konuşma Mersin’de narenciye üretimi yapan Mustafa Kemal Öncel ile Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan (RTE) arasında oldu. İlk kez bir Başbakan, yurttaşına, "lan", "edepsizlik yapma", "ananı da al git" gibi kaba sözlerle hakaret etti.
Bu üslubu o anda ki stresine, sinirliliğine, öfkesine bağlamak RTE’yi anlamamak, tanımamak olur.
RTE’nin Öfkesi’ni anlamak ve tanımak için bu kitabı mutlaka okumalısınız.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963