scorecardresearch.com Popülizm ve Özal-Erdoğan ve Tüm İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Popülizm ve Özal-Erdoğan

Popülizm ve Özal-Erdoğan

Yazar : Barış Yetkin

Sayfa Sayısı : 300

Yayınevi : YENİDEN ANADOLU VE RUMELİ MÜDAFAA-İ HUKUK YAYINLARI

Tür : İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Gerek Osmanli Devleti’nde gerekse Türkiye Cumhuriyeti’nde kültür, sanat, bilim, siyaset yogun biçimde Bati’dan etkilenmistir. Bu durum, Avrupa’da yasanan gelismelere kosut olarak Türkiye’de de benzer gelismeleri beraberinde getirmistir. Kitap, tüm dünyada hizla yayilan popülizmin, ama özellikle de 1980’lerden itibaren Avrupa’da yükselise geçen asiri sag veya muhafazakar partilerin yaptiklari popülizmin Türkiye’deki yansimalarini, siyasal iletisim açisindan ele alip ampirik yöntemlerle ortaya çikararak Türkiye’deki siyasal iletisim pratiklerine iliskin arastirmalara katkida bulunuyor. Kitapta, bu amaç dogrultusunda nesnelligi korumak için hükümet baskanlarinin vatandaslarla kurduklari iliskilere bakiliyor. Bu iliskiler içinden de kisaca deginilenlerin yani sira, Türkiye’deki önemli iki döneme damgasini vurmus olan ve aralarinda belli bir devamlilik iliskisi oldugu çogu zaman iddia edilen Turgut Özal ve Recep Tayyip Erdogan’in konusmalari özellikle örnek olaylar olarak inceleniyor. Arastirmanin örneklemini, Turgut Özal’in 1983-1989 yillarini kapsayan basbakanligi dönemindeki “Icraatin Içinden” programlari ile basbakan Tayyip Erdogan’in 2002-2008 döneminde yaptigi “Ulusa Seslenis” programlarinin konusma metinleri olusturuyor. Bu arastirma öncelikle siyasal iletisim ama bir yönüyle de siyaset bilimi açisindan Türkiye’deki popülizmi ampirik olarak ortaya koymaya çalisan ilk bilimsel çalisma özelligini tasimasi bakimindan önem tasiyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963