scorecardresearch.com Patrikhane İle Mücadelem ve Tüm İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Patrikhane İle Mücadelem

Patrikhane İle Mücadelem

Yazar : Bojidar Çipof

Sayfa Sayısı : 655

Yayınevi : BOJİDAR ÇİPOF KİTAPLARI

Tür : İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


1953 yılında İstanbul''da doğdu. Ailesi, Cumhuriyet öncesi, Ege Makedonyasından istanbul''a göç etmiştir. Eğitim yıllarında gitarist-şarkıcı olarak müzisyenlik yapmaya başladı; iyi müzisyenlerle dönemin iyi mekânlarında çalıştı. 1979 yılında Bojidar Elektronik Sanayi''ni kurdu ve 1980 yılında müzisyenliği bıraktı. Başta Barış Manço olmak üzere, tanınmış birçok şarkıcı Bojidar Elektronik Sanayi''nin sistemlerini kullandılar. 1993 yılından 2007 yılına kadar, Bulgar Ortodoks Kiliseleri Vakfı''nda Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Fener Rum Patrikhanesi''ne karşı açtığı 1996 ve 2007 yıllarındaki iki davası, "Yargıtay içtihadı" haline geldi. 2007''deki Yargıtay kararı; "Ekümenizm Davası" olarak da bilinir ve İstanbul Barosu''nun çeşitli yayımlarında yer almıştır. Belli dönemlerde, üniversitelerde konferanslar verdi ve bunlardan bazıları görsel ve yazılı basında makale olarak yayımlandı. Bulgar Kilisesi ve Fener Rum Patrikhanesi hakkındaki konularla/tartışmalarla ilgili çeşitli televizyonların tartışma programlarına katıldı. Halihazırda "Türksam" ve "İlk Kurşun Gazetesinin köşe yazarı olan Bojidar Çipof "Blogger", "Milliyet Blog", "Wordpress", "Livejournal", "Facebook", "Antoloji" ve benzeri sitelerde tarihsel araştırmalar, makaleler, şiirler ile ana teması sevgi olan yazılar yazmaktadır. Yazar, iki kız babası olup bekârdır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963