scorecardresearch.com Parayı Verdi Düdüğü Çaldı - Sanat ve Edebiyat Dünyasında CIA Parmağı ve Tüm İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Parayı Verdi Düdüğü Çaldı - Sanat ve Edebiyat Dünyasında CIA Parmağı

Parayı Verdi Düdüğü Çaldı - Sanat ve Edebiyat Dünyasında CIA Parmağı

Yazar : Frances S. Saunders

Sayfa Sayısı : 632

Yayınevi : KIRMIZI YAYINLARI

Tür : İnceleme

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Amerika, Soğuk Savaş döneminde Batı Avrupa’da gizli bir kültürel propaganda faaliyeti başlattı. CIA’nın finansörlüğünü yaptığı bu programın uygulanabilmesi için, birçok “aydın”ın da içinde bulunduğu ve ilk başkanlığını CIA ajanı Michael Josselson’ın yaptığı Kültürel Özgürlük Kongresi oluşturuldu. Bu Kongre’nin ve Kongre’ye destek verenlerin tek bir amacı vardı: Dünyada yeni bir “aydınlanma” çağı başlatmak. Bu çağ “Amerikan çağı” olacaktı.
CIA destekli bu psikolojik savaşın hedefinde, Amerikan ideolojisine karşı sosyalist ve komünist aydınları, anti-komünist bir çizgiye çekmek bulunuyordu. Kongre, çeşitli konferanslar, seminerler, sergiler, konserler düzenleyerek ve dergiler, kitaplar, broşürler yayımlayarak her türlü kültürel silahı kullandı. Amaca tamamen ulaşılamadıysa da savaş sonrası Avrupası’nda bu gizli propaganda hareketine bilerek ya bilmeyerek karışmış pek çok yazar, ressam, bilim adamı, tarihçi vardı. Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde toplanan Kongre, kültürel özgürlük vaadiyle Isaiah Berlin, Clement Greenberg, Sidney Hook, Arthur Koestler, Irving Kristol, Robert Lowell, Henry Luce, André Malraux, Mary McCarthy, George Orwell, Jackson Pollock, Bertrand Russel, Raymond Aron ve Stephen Spender gibi daha pek çok Avrupalı aydını etrafında toplamayı başardı.
France Stonor Saunders, o dönemin tanıklarıyla yaptığı telefon görüşmeleri, röportajlar, arşiv belgeleriyle desteklediği bu çalışmasıyla, Soğuk Savaş dönemi Amerikası’nın sanat ve edebiyat dünyası üzerinde CIA destekli yürüttüğü faaliyetleri tüm ayrıntısıyla gözler önüne seriyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963