scorecardresearch.com O'na Katılmak... - Dünden Yarına Türkiye Cumhuriyeti ve Tüm İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
O'na Katılmak... - Dünden Yarına Türkiye Cumhuriyeti

O'na Katılmak... - Dünden Yarına Türkiye Cumhuriyeti

Yazar : Erol Toy

Sayfa Sayısı : 280

Yayınevi : GÜRER YAYINEVİ

Tür : İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


"...Bizimmeclisimiz dünyanin en demokrat meclisidir. Ben vicdanen arzu ediyorum ki, Yüce Meclisi olusturan üyelerin her biri bütün düsündüklerini söylesin.. ..Bütün elestirilerini yapsin..Gördükleri bütün sakincalari belirtsin...Eksigimiz çok. Bunlari açik oturumda tartisirsak, vatana zarar verme kaygisiyla arkadaslarimizi vicdan serbestliginden, fikir özgürlügünden yoksun birakmis oluruz..."
(Mustafa Kemal, 6 Mayis 1922, Cumartesi, TBMM ikinci gizli oturum)

* Izmir''i isgali planlayan ABD''nin Arizona zirhlisi miydi?...
*Sovyeder Birligi''nin Kurtulus Savasi''nda Türkiye''ye yardiminin perde arkasi..
* Anadolu''da isgalcilere karsi atilan ilk kursun, ikinci ilk kursun ve üçüncü ilk kursun.. . V*TBMMgizli oturumlarinda Musul konusunda Mustafa Kemal neler söylemisti?. .
*Kuvay-iMilli nedir?
*Tekparti döneminden çok Parti dönemine geçis.. .
* Demokrat parti gerçegi...
*ABTürkiye için nedir ne degildir?.. .Irak sorunu...
Erol Toy''un "O''na Katilmak- Dünden Yarina Türkiye Cumhuriyeti" adli denemesi... Türkiye Cumhuriyeti tarihinin nesnel bir özeti...

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963