scorecardresearch.com Nazım Hikmet Ve Siyasal Yaşamı ve Tüm İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Nazım Hikmet Ve Siyasal Yaşamı

Nazım Hikmet Ve Siyasal Yaşamı

Yazar : Emin Karaca

Sayfa Sayısı : 272

Yayınevi : KARAKUTU YAYINLARI

Tür : İnceleme

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Nazım Hikmet’in: Marksist düşünceyle ilk tanışması, komünizmi yerinde görme arzusuyla Sovyetler Birliği''ne gidişi, 19 yaşında Moskova’da doğu emekçilerinin Komünist Üniversitesi’nde ki öğrencilik yılları, Türkiye Komünist Partisi’ne girişi, TKP''ye ve III. Komünist Enternasyonal yönetimlerinden muhalefete geçişi, Pavli Adası’nda ‘Muhalif TKP’yi kurunca TKP’den kovulması,
‘Kızıl İstanbul’ ve ’Orak Çekiç’ gazetelerindeki ‘Kalleş ve dönek Nazım Hikmet’ nitelemeli yazılar, okul kitaplarına girip şiirlerini plağa okuduktan sonra Tek Parti Diktatörlüğü''yle flörte sokuluşu, Emniyet Genel Müdürü Şükrü Sökmensüer ve İçişleri Bakanı Şükrü Kaya ile Ankara’da görüşüp konuşması, uzun mahkumiyet yıllarında TKP’yle çatışmaktan duyduğu pişmanlık, 1940’ların sonunda partisiyle barışması...

Nazım Hikmet’in şimdiye kadar hep üstü örtülmeye çalışılan siyasal yaşamı, bu kitapta tüm gerçekliğiyle sergileniyor.

Nazım Hikmet, acaba neden gözü kara bir gencin yardımı, bir komşunun motoruyla, tek başına Karadeniz’e çıkmak zorunda bırakıldı? O Moskova’nın adamı olsa, bu epeyce muhataralı maceraya gerek mi kalırdı?
ATTİLA İLHAN

Değişmeyen bir gerçek varsa o da Nazım’ın büyük bir şair olduğu, karşılaştığıyasakların ve saldırıların büyüklüğünü engelleyemediği.
ORAL ÇALIŞLAR

Şimdiye kadar hep üstü örtülmeye çalışılan Nazım Hikmet’in siyasi yaşamı, tüm gerçekliğiyle bu kitapta sergileniyor.
HASAN PULAR

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963