scorecardresearch.com Monşerler - (Hikaye-i Hariciye) ve Tüm İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Monşerler - (Hikaye-i Hariciye)

Monşerler - (Hikaye-i Hariciye)

Yazar : Cemil Ünlütürk

Sayfa Sayısı : 213

Yayınevi : İSİM YAYINLARI

Tür : İnceleme

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


“Arkadaşlarını, hele seleflerini çekiştirmeye bayılırdı”
İhsan Sabri Çağlayangil
Eski Dışişleri Bakanı

“Hariciye mesleği bir jungle’a benzer, bakir orman kanunları geçerlidir. Kimse kimseyi gerçekten sevmez”
Semih Günver
(e) Büyükelçi

“Velhasıl, keyfilik Bakanlığın bünyesine iyice yerleşmiştir.”
M.Yılmaz İkizer
(e) Büyükelçi

“Dünyada çok az devlet vardır ki, dövizle dışarıya insan göndererek kendi milli menfaatlerini ve milli görüntüsünü tahrip etsin. Bu bizde olmaktadır.”
Kâmran İnan
(e) Büyükelçi, Eski Devlet bakanı

“Cemil Ünlütürk, diplomasinin en yakınında bulunan bir gözlemci ve bana göre bir gazeteci çizer olarak diplomasinin bazen eğlenceli, bazen hüzün verici yönlerini, bu kitabında Hariciyemizin anhasını minhasını anlatıyor.
Bugüne dek Hariciyeyi bir gözlem ve mizah gözüyle anlatan olduğunu sanmıyorum. “
Kurtul Altuğ


Cemil Ünlütürk, ülkemizin ünlü bir karikatürstiydi. Sonra bürokratı, diplomatı oldu. Basım-yayın ve Enformasyon Genel müdürlüğü yaptı. .
Müthiş bir gözlemci ve usta bir mizahçı olarak bu kitabında diplomatların görünmeyen ancak o dünyada bilinen tutkularını anlatıyor.
Yabancı eş tutkusu, içki tutkusu, antika tutkusu, dedikodu tutkusu, hastalık tutkusu, alış veriş tutkusu, isim takma tutkusu gibi.
Ünlütürk’ün gözlemlerinin, çarpıcı ifadelerinin ve çizgilerinin lezzetini yudumlayarak, tadını çıkartarak okumakta fayda var.
Can Parlak

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963