scorecardresearch.com Milliyetçiliğin Dinle Kavgası ve Tüm İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Milliyetçiliğin Dinle Kavgası

Milliyetçiliğin Dinle Kavgası

Yazar : Hüseyin Dayı

Sayfa Sayısı : 345

Yayınevi : BİLGEOĞUZ YAYINLARI

Tür : İnceleme

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Kanaatimizce, milliyetçiliğin dine müdahalesi bugüne kadar ifade edilmemiştir. Yazar Hüseyin Dayı’ya göre, ülkemizde dinin tartışılması laiklik ekseninde yapıldığı kadar, “milliyetçilik” temelinde de yapılmaktadır. Türkiye’deki milliyetçiliklerin, Batı’da dindışı bir kavram olan “nation” anlayışına dayandığını söylemekte ve bizim sosyal yapımıza da manevî değerlerimize de uymadıklarını ifade etmektedir. Böylece mevcut bütün milliyetçilikleri gayri millî ve bölücü bulmakta; özellikle Yahudiler tarafından desteklendiğini de hem Yahudi hem de Türkçü kaynaklara dayanarak anlatmaktadır. Yazar, ülkemizdeki çeşitli kavimlerin İslamiyet, tarih ve vatan müşterekliğiyle “tek millet” olduğunu söylemektedir. Bundan önceki Türkler ve ‘Öteki’leştirdiklerimiz isimli kitabında sosyal bilimler açısından bu tezini ifade etmiş ve “Batı tipi” milliyetçiliklerin millî birliğimize zarar verdiği uyarısında bulunmuştu. Bu kitabında ise o milliyetçi akımların, dini bile bölücü nitelikte ifade ettiklerini söylemektedir. Yazara göre, milliyetimizin temeli İslamiyet’tir, bunu söylemenin de devletin laik oluşuna hiçbir zararı yoktur. Yazar, milliyetçi tezleri cevaplandırırken dinî, felsefî ve tarihî bilgiler de vermektedir. Yayınevimiz taraftar veya muhalif olmaktansa, bütünlükçü bir bakışa ve ilmî bir düzeye sahip olduğu için bu düşünceleri okuyucunun takdirine sunmayı uygun görmüştür.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963