scorecardresearch.com Milli Şef Döneminde Cumhuriyet Gazetesi (1938-1950) ve Tüm İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Milli Şef Döneminde Cumhuriyet Gazetesi (1938-1950)

Milli Şef Döneminde Cumhuriyet Gazetesi (1938-1950)

Yazar : Şerafettin Pektaş

Sayfa Sayısı : 640

Yayınevi : FIRAT YAYINLARI

Tür : İnceleme

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Cumhurbaskani Ismet Inönü''nün otoriter kisiliginde simgelesen 1938-1950 döneminde Cumhuriyet gazetesi, içinde bulundugu sürecin özelliklerine göre farklilasabilen bir yayin siyaseti izlemistir. II. Dünya Savasinin basladigi yillarda özellikle Yunus Nadi ve oglu Nadir Nadi''nin yazilariyla hükümetin dis politikasina aykiri bir tarzda Nazileri destekler nitelikte yayin yapan Cumhuriyet, bu siyasetini 1944 yili ortalarina kadar sürdürmüstür. Cumhuriyet izledigi bu yayin siyasetinden dolayi savasin ilk yillarinda kapatma cezalari alirken, 1941 Haziraninda hükümetin Almanya ile yaptigi Saldirmazlik Antlasmasi ile bu devletle yakinlasmasi, gazetenin bu tarihten itibaren yayin siyasetinde serbest davranmasina neden olmustur. Almanya''nin, 1944 yili ortalarinda yenileceginin anlasilmasiyla, bu devletle iliskilerini kesen hükümet, dis politikada degisen tavrini basina da yansitmistir. Bir taraftan, o güne kadar serbest biraktigi Turanci yayin organlarini kapatirken, diger yandan Turanciligi savunanlari Almanya ile isbirligi yaptiklari gerekçesiyle tutuklayarak mahkemelere sevk etmistir. Cumhuriyet, bu yeni döneme uyum saglamakta zorluk çekmemis, dis politika konularindaki yazilar daha çok Abidin Daver ve Yavuz Abadan tarafindan yazilmaya baslanmistir. Türkiye savasa katilmadigi halde, San Fransisco Konferansiyla savas sonrasi dünyasinda kendine yeni bir yer edinmeye çalismistir. Cumhuriyet, bu sürece uygun olarak hükümetin Amerikan yanlisi dis siyasetine destek verirken, Sovyet karsiti siyasetin de atesli bir savunucusu olmustur. II. Dünya Savasinin 1945''te Müttefiklerin zaferiyle bitmesi, Türkiye''de iç politikada da yeni bir süreci baslatmis, bu amaçla Basin Kanunu, Seçim Kanunu ve Cemiyetler Kanunu gibi siyasal yasami dogrudan etkileyen yasalarda degisiklikler yapilmistir. Inönü''den CHP''nin "Degismez Genel Baskan" ve "Milli Sef" sifatlarinin geri alindigi savas sonrasi dönemde, Demokrat Parti kurulmus ve 1946''da ilk çok partili milletvekili seçimleri yapilmistir. Demokrasi tartismalarinin daha çok yapildigi seçim sonrasi dönemde Nadir Nadi ve Cumhuriyet DP''nin yaninda yer almis, iktidardaki CHP''ye ekonomi, egitim ve saglik konularinda elestirilerde bulunmustur. 14 Mayis 1950''de yapilan seçimlerde ise, CHP 27 yillik iktidarini DP''ye devrederken, Cumhuriyet''in sahibi ve basyazari Nadir Nadi DP''den milletvekili olarak Meclise girmistir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963