scorecardresearch.com Kürt Romanı Okuma Kılavuzu ve Tüm İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kürt Romanı Okuma Kılavuzu

Kürt Romanı Okuma Kılavuzu

Yazar : Abidin Parıltı, Özlem Galip

Sayfa Sayısı : 302

Yayınevi : SEL YAYINCILIK

Tür : İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


EVET, KÜRT ROMANI VAR!
“Bir halkın düşünce dünyasını anlamanın yolu, yazdıkları romanları okumaktan geçer. Burjuvazinin bir buluşu olan roman, henüz bir benzeri bulunamadığı için, bulunuşundan bugüne hiçbir sanatın yapamadığı bir şeyi yaptı: Milletlerin ulusal bilincinin aracı oldu. Bu büyülü sanatı bulanlar, günün birinde hayatımızda bu kadar önemli bir işlev görebileceklerini öngörmüşler miydi bilmiyorum ama bildiğim tek şey, bir halkın dilinin, düşünüş biçiminin, hayat tarzının o milletin romanında gizli olduğudur. O romanları anlamaya başladığınız andan itibaren o halkı da çok daha yakından tanımaya başlarsınız.” – Muhsin KızılkayaSon haftalarda ara ara gündeme gelen konulardan birisi Kürtçe. Kimileri terörün dili olduğunu söyleyerek dili yok sayıyor, kimileri terörün dili olmadığını ispatlamaya çalışıyor, kimileri de varlığı bile kabul edilemeyen bu dille edebiyat yapmaya çalışıyor. Bu cümlenin üstüne Kürt edebiyatı var mı ki diyenler veya çağdaşının sadece Mehmed Uzun’dan ibaret olduğunu sananlar olacaktır. Oysa farkında olmasak da hâlâ yaşatılmaya çalışılan bir edebiyat var. Konunun uzmanı iki isim Abidin Parıltı ve Özlem Galip tarafından hazırlanan Kürt Romanı isimli kitapta, Kürtçe kaleme alınan romanlar inceleniyor. Şekil olarak, Necatigil’in İsimler Sözlüğü ve Eserler Sözlüğü’nün bir karışımı olan kitap, içerik olarak ise alt başlığına yakışır biçimde bir okuma kılavuzluğu yapıyor. 20 yazarın kısa biyografisinden sonra eserlerini inceledikleri kitabın ikinci bölümünde ise Kürt romanını estetik açıdan inceliyorlar. Romanlarda ele alınan konuları, kahramanların özelliklerini ve elbette dili kullanım biçimlerini zaman zaman mukayeseli olarak değerlendiriyorlar. Bugüne kadar yayımlanmış Kurmancî, Soranî ve Zazakî bütün kitapları elden geçiren Parıltı ve Galip, seçtikleri eserler üzerinden oldukça önemli bir işin üstesinden gelmişler. Kimilerince yok sayılan bir dilden nasıl bir edebiyat yapıldığını anlatan, bunun da ötesinde yeni baskısı yapılana kadar alanında ilk ve önemli bir kitap.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963