scorecardresearch.com Küreselleştirme Makinesi: Medya ve Tüm İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Küreselleştirme Makinesi: Medya

Küreselleştirme Makinesi: Medya

Tür : İnceleme

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Küreselleşme özellikle 1980''li yıllarla başlayan bir dönemin devamında, pek çok bakımdan ama öncelikle ekonomik anlamda, dünyanın gelişmemiş ekonomisine sahip ülkelerinin gelişmiş ülkelerin çekim alanlarına girmesi, onlara, yine onların kuralları çerçevesinde eklemlenmesi süreci olarak ele alınabilir. Pek çok kişiye göre bu süreç doğal bir süreçtir ve dünya ülkeleri arasındaki eşitsizliğin yok olmasını sağlayacak bir sürecin kendisidir. Dünyayı her bakımdan küçük birimlere bölmüş olan geçmiş sona ermiştir ve bu yeni dönemle birlikte farklılıklar giderek azalacak, siyasi, kültürel ve ekonomik anlamda olumlu bir döneme girilecektir. Hatta bazılarına göre liberal demokrasi ve batının temsil ettiği değerler insanlık tarihinin son noktasıdır ve ideolojilerin sonu gelmiştir.
Esasında gelinen noktayı bu kadar iyimserlik içinde değerlendirebilmek mümkün görünmemektedir. Öyle ki, küreselleşme ile başlayan süreçle birlikte eşitsizliklerin giderek arttığı, dünyanın büyük bir kısmının küçük bir azınlık uğruna giderek fakirleştiği ve gelişmiş batı için yok pahasına çalıştığı sorunlu bir düzenin temellerinin sağlamlaştığı görülmektedir. Bu süreçle birlikte kapitalist pazar düzeni ve buna bağlı politik egemenlik kurumları küresel düzeyde yapılanmaktadır. Esasen küreselleşmenin getirdiği tek şey eşitsizliklerin azalacağı iddiasının aksine, yalnızca bu gelişmeler olmuştur. Bütün bu gelişmelerin içinde oldukça önemli bir yere sahip olan medya ise küreselleşme sürecinin aygıtı, büyük bir makinenin parçası olarak çalışmaktadır. Dünyanın en uç köşelerine erişerek ve bilinci dönüştürebilme yeteneğiyle küreselleştirme işlevini büyük bir hızla yerine getirmektedir.
Medya Eleştirileri 2008 çalışmasının satırlarında medya makinesinin küreselleştirici yönüne ilişkin düşüncelere tanık olacaksınız.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963