scorecardresearch.com Kamu Maliyesinde Küresel Değişimler ve Tüm İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kamu Maliyesinde Küresel Değişimler

Kamu Maliyesinde Küresel Değişimler

Yazar : Birol Kovancilar

Sayfa Sayısı : 265

Yayınevi : GAZİ YAYINEVİ

Tür : İnceleme

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Efes kentinde doğan ve milattan önce altıncı yüzyılda yaşayan eski yunan filozofu Herakleitos’un "her şey akar" ve "aynı ırmağa iki kez girilemez" deyişlerinde de ifade bulduğu gibi, değişim, yaşamın ve evrenimizin yasasıdır. İşte Herakleitos’un ifade ettiği bu değişim ekonomi ve kamu maliyesi teorisinde de yankı bulmaktadır. Günümüzde yaşanan sosyal-siyasi-ekonomik-teknolojik ve demografik değişimler, bizi elli yıl öncesinden adeta her alanda oldukça farklı bir çevreye sürüklemiş durumdadır. Bu yeni çevre; yeni enstrümanları, yeni sorunları, yeni çözümleri, yeni aktörleri, yeni rolleri, yeni dengeleri ve yeni teorileri ortaya çıkarmaktadır. Bununla birlikte sözü edilen ortam geçmişin getirdiklerini ve özelliklerini tamamen saf dışı etmeyen, ondan da yapısı içinde bulunduran yeni bir çevredir.

Sözü edilen değişimin yansıma alanlarından biri de devletin rolüne ilişkindir. Dolayısıyla değişim kamu maliyesi teorisini de etkisi altına almıştır. Nobel ödüllü iktisatçı Joseph E. Stigliîz’m başı çektiği birçok iktisatçı, "geleneksel kamu maliyesi" ile "yeni kamu maliyesi" ayrımım ortaya koymaya başlamışlardır. Princeton Üniversitesi öğretim üyesi Harvey S. Rosen bu değişimi şu şekilde ortaya koymaktadır; "Günümüz kamu maliyesi kitaplarının 1940 ’lardakilerle karşılaştırılması son yarım yüzyıl içinde bu alanda çok önemli değişmeler olduğunu göstermektedir. Değişimlerden biri metodolojik yaklaşım alanındayken, bir diğeri zaman içerisinde giderek artan bir şekilde ekonometrik, tekniklerin kullanılmaya başlanması olmuştur. Konu kapsamı açısından bakıldığında ise bazı açılardan elli yıl önceki akademisyenlerden tamamen farklı bir dünyada çalışıyoruz. Çok büyük değişimlerle birlikte devamlılık gösteren ve açık bir deja vu hissine kapılmamıza yol açan son elli yılda çok az değişen bazı konular da mevcut. Kısaca söylenecek olursa biz entelektüel büyük babalarımızdan bir çok açıdan çok farklıyız, ama aramızda halen bir aile benzerliği de mevcut".

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963