scorecardresearch.com KALKANCA'NIN ÇOCUKLARI ve Tüm İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
KALKANCA'NIN ÇOCUKLARI

KALKANCA'NIN ÇOCUKLARI

Tür : İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


“Yunanistan’da Kalkanca yerleşiminde yaşayan Müslüman Çingenelerle ilk kez 1970’li yılların başlarında karşılaştım. O zamanlar henüz bir insanın neyi, nasıl, hangi (ideoloji) gözlüklerle “gördüğünün” bilincine varmamıştım. Fakat her zaman onlarla aramızda bir mesafe olduğunu hissediyordum. Yıllar sonra burada bir alan araştırması yapmaya karar verdim. Komotini’nin kuzeydoğusunda bir yerleşim / getto olan Kalkanca / İfestos’ta, Çingene olarak tanımlanan yaklaşık 2.000 Müslüman yaşar. Amacım onların maruz kaldığı sosyal yalıtımın boyutlarını saptamak ve topluluk üyelerinin bu izolasyonu nasıl algıladığını ve yaşadığını kaydetmekti. Temel varsayımım Çingenelerin çocuklarına verilen eğitimin, sosyal yalıtım durumunu sürdürmeye yönelik olduğuydu. Öğrencilerin okuldaki durumları hakkında veriler topladım, öğrencileri sınıf içinde gözlemledim, yerleşim bölgesindeki halkın yaşamına katılarak gözlemler ve bazen de mülakatlar yaptım. Ezici çoğunluğu fakir ve eğitimsiz olan halk, Komotini’de geçici, uzmanlık gerektirmeyen ve düşük maaşlı işlerde sigortasız çalışıyor, bazıları geçici tarım işçisi olarak Yunanistan’ı geziyordu. Son derece düşük olan gelirleri için mücadele emek zorundaydılar, hayat onlar için sürekli bir mahrumiyet anlamındaydı. Maruz kaldıkları çok yönlü yalıtılmışlık, düşük eğitim düzeyleri ve özellikle fakirlikleri, bu insanların kendi inisiyatifleriyle eyleme geçme, plan yapma ve durumlarını düzeltme çabası göstermelerine çok az imkân tanıyordu. Düşük sosyoekonomik konumları ve bunun sonucu sınırlı siyasi güçleri ise onlara sosyal haklar alanında verimli taleplerde bulunma fırsatı tanımıyordu. Her ne kadar çocukların çoğu azınlık ilkokuluna kayıt yaptırsa da, genellikle mezun olmayı başaramıyorlardı, özellikle kızlar… İyisi mi artık kitaba dönelim.” Giorgos Mavrommatis eğitim sosyolojisi alanında araştırmalar yapıyor. Özellikle eğitimde milliyetçilik ve ırkçılık konusu üzerine yoğunlaşan yazar Yunanistan’daki Azınlık Grupları Araştırma Merkezi’nin üyesi.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963