scorecardresearch.com İlk Modernler ve Tüm İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
İlk Modernler

İlk Modernler

Yazar : William R. Everdell

Sayfa Sayısı : 628

Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları

Tür : İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Amerikalı tarihçi William R. Everdell’in İlk Modernler adlı kitabı Yapı Kredi Yayınları’ndan yayımlandı.

19. yüzyılın sonlarında dünya büyük bir kabuk değişimi geçirerek bugün içinde bulunduğumuz “modern” yaşama doğru yol almaya başladı. Yeni bir çağın eşiğinde, sanatçılar, bilim insanları ve düşünürler tüm kalıpları yıkan sorularına getirdikleri yanıtlarla bu büyük değişimi gerçekleştirdiler. William R. Everdell’ın titizlikle hazırladığı çalışması, tüm figürleriyle bu öyküyü kapsamlı bir biçimde okura sunuyor. Modernizmin kahramanları dâhilerin biçimlendirdiği yeni dönem ve kültürel dönüşümün tüm kırılma noktalarını içinde barındıran İlk Modernler’i bugüne kadarki en eksiksiz modernizm rehberi olarak nitelemek mümkün.

İlk Modernler’in bu başarılı altyapısına mercek tuttuğumuzda, bir katmanda dönemin başlıca merkezleri Viyana, Paris, St. Petersburg ve St. Louis’nin atmosferinin ayrıntılı bir biçimde aktarılmış olması, bir diğerinde Boltzmann’dan Frege’ye, Einstein’dan Bohr’a, Rimbaud’dan Joyce’a, Freud’dan Schoenberg’e uzanan dâhiler geçidi, bir başkasındaysa günümüz dünyasının kültürel, sanatsal ve bilimsel gerçekliğinin temelleri üzerine olağanüstü bir değerlendirme göze çarpıyor.

Yaşlı dünyamızın ufuktaki değişim evresini ve bir parçası olduğumuz “modern yaşam”ı kavrayabilmek için eşsiz bir çalışma.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963