scorecardresearch.com İdris-i Bidlisi: Ottoman Kurdistan and Islamic Legitimacy ve Tüm İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
İdris-i Bidlisi: Ottoman Kurdistan and Islamic Legitimacy

İdris-i Bidlisi: Ottoman Kurdistan and Islamic Legitimacy

Yazar : Ebru Sönmez

Sayfa Sayısı : 312

Yayınevi : LİBRA KİTAP

Tür : İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Ebru Sönmez’ study deals with two developments that were of central significance for Ottoman history in the sixteenth century and beyond. Both of them continue to be hot button issues after almost five hundred years: the incorporation of northern, southern, and western Kurdistan into the Ottoman Empire and the assumption of a staunchly Sunni identity by the Ottomans in response to the political threat posed by the Safavids who claimed a Shi''ite identity. Sönmez’ book is centered on Idris Bidlisi (d. 1520), a Persianate scholar whose family originates from Bidlis, a Kurdish political center in the fifteenth century. After providing an account of Bidlisi’s life, the second part of Sönmez’ work focuses on Bidlisi’s diplomatic role in attracting the military and political allegiances of the Kurdish lords to the Ottoman center. For anyone who is interested in the history of Kurdistan and the Ottoman approach to ethnic politics, this part is a must-read. In the third part of her book, Sönmez discusses Bidlisi’s political writings, focusing on the question of the legitimacy of Ottoman rule for a Muslim audience. She demonstrates that many of the Ottoman claims to Sunni caliphal legitimacy which were put forward during the reign of Süleyman the Magnificent (1520-66) were foreshadowed in Bidlisi’s writings as he theorized the rise of Selim I (1512-20) to the leadership of the Islamic world. This part of her book would be of interest both to scholars of Ottoman and Islamic political thought, and those who are interested in the historical roots of the Turkish style of secularism which, rather than separating religion and the state, prefers to bring the former under the control of the latter.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963