scorecardresearch.com Heron İhaneti ve Tüm İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Heron İhaneti

Heron İhaneti

Yazar : Önder Aytaç

Sayfa Sayısı : 160

Yayınevi : POPÜLER KİTAPLAR

Tür : İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Ülke Türkiye, makaleye konu olacak olay ‘Heron İhaneti’ ve kişiler de Milli Savunma Bakanı ve Genel Kurmay Başkanı olunca, internet üzerinden bile yüz binlerce sayfalık doküman ve yazılı metne ulaşmak mümkün. Bir değerlendirmeye göre; ‘güvenlik konuları yalnızca askerlere bırakılmayacak kadar önemli işlerdir’ anlatımı, diğer tarafta da, her konuda zırt-pırt düşüncesini ifade etmesi normal karşılanan TSK başkan(lar)ı… Ya Milli Savunma Bakanları?.. İşte bu ikilem içerisinde, biz de İlker Başbuğ’u ve Vecdi Gönül’ün yaptıklarını / yapmak istediklerini / yapamadıklarını irdeleyelim istedik. Daha önceden de ‘Demokrasiye Tezkere’ başlığıyla Yaşar Büyükanıt hakkında kitap yazmış birisi olarak, İlker Başbuğ ve Vecdi Gönül hakkında da Heron İhaneti konusunda, tarihe bir not düşme / bir çentik atma çalışmasını, biz de yapalım istedik.
Bu kitabımızda, “heron ihaneti” bağlamında, askerlik, İlker Başbuğ, Vecdi Gönül ve AKP hükümeti ile yeni genelkurmay başkanlarının yaptıkları ve yapması gerekenleri birlikte irdelemiş olacağız. Bu kitabın sayfaları içerisinde kâh karşımıza Vecdi Gönül çıkacak, kâh İlker Başbuğ’la karşılaşacağız. Ama bu iki devlet adamını değerlendirirken sivil ve asker farkı ile olması gereken devlet içindeki konumları ve statülerini de, yine “heron ihaneti” bağlamında mercek altına getirmiş olacağız.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963