scorecardresearch.com Her Sözcüğün Bir Öyküsü Var - 2 ve Tüm İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Her Sözcüğün Bir Öyküsü Var - 2

Her Sözcüğün Bir Öyküsü Var - 2

Yazar : Önder Şenyapılı

Sayfa Sayısı : 336

Yayınevi : ODTÜ YAYINCILIK VE İLETİŞİM

Tür : İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


ADSL: ''Asimetrik Sayısal Abone Hattı'' olarak Türkçeleştirilen İngilizce ''Asymmetric Digital Subscriber Line'' tanımlamasını oluşturan sözcüklerin başharfleri.

FRANK: Gerçi artık Fransa da ''euro'' kullanıyor ama, AB ülkeleri bu para birimine geçmeden önce Fransız parası ''franc'' adını taşıyordu. Franc adı Ortaçağ Latincesinde ''Frankların Kralı'' demek olan ''Francorum Rex''ten geliyormuş.

HİNDİBA sözcüğü, Grekçe ''hentybon''un Türkçeleşmişi. ''Kara''sı renginin koyuluğundan geliyor olmalı. Yenilebilir çiçeklerden biri olduğu bilinen bu bitkinin İngilizce adı ise, 1513 yılından bu yana, ''dandelion''.

MADAM: 13. yüzyıl sonlarında Fransızlar ''Kadınım'' karşılığı ''ma dame'' diyorlarmış. Fransızcada ''ma''=benim, ''dame'' ise kadın anlamına gelir. Fransızlar ma dame seslenişini/deyişini Latinceden, -- ''mea domina''dan almışlar. İtalyanlar 1584''te ''mia donna''dan yola çıkıp ''ma donna'' demeye başlamışlar kadınlarına. 1644''ten itibaren de Bakir Meryem''in resimleri ve yonutları ''Madonna'' diye anılmaya başlanmış. Öte yandan, takvimler 1871 yılını gösterirken ''randevuevi sahibi ve/ya da işletmecisi kadınlar''a ''Madam'' denmeye başlanmış…

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963