scorecardresearch.com Hayat Yazısı - Jorge Semprun ve Tüm İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Hayat Yazısı - Jorge Semprun

Hayat Yazısı - Jorge Semprun

Yazar : Gerard De Cortanze

Sayfa Sayısı : 232

Yayınevi : DORUK YAYINLARI

Tür : İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Jorge Semprun, bir dünya yazan. Avrupalı kimliğinin bağlandığı dil İspanyolca ve Fransızca onun yazı coğrafyasının renklerini taşır romanlarına, anlatılarına. 20. yüzyılın savaş çağı Avrupa’sında donem insanının yaşamını altüst eden İkinci Paylaşım Savaşının tanığı olması, yaşadığı 8uchenwald cehenneminin ne anlama geldiğini de anlatır bizlere. Adeta romanlarının ana tzleği, yazarlık dokusunun rengidir o süreç. Eylül 1943''ten Nisan 1945''e kadarki sürecin tutsaklığı ona yeni bir duyuş, yeni bir bakış Kazandırır. Genç ömrünün sonraki duraklarını da belirleyen bir tür ivme olur. ispanyol Komünist Partisi''nin neferliğinden sosyalist Felipe Gonzalez''in kurduğu İspanyol Hükümeti''nde kültür bakanlığına uzanan serüven oldu bir yaşam... Gerard de Cortanze, Semprun''un yaşamında bir tür yazgıya dönüşecek siyasal serüveniyle edebi yolculuğunun izlerini taşıyan yeni bir serüvene döndürür bizi Hayat Yazısı kitabında. Varoluşunu biçimleyen Madrid, orada geçen kısa çocukluk ömründen kalan izler; gizlilikte geçirdiği günler...Ve bir kültür insanı olarak dönüp katıldığı bakanlık çalışmaları.., Cortanze; kitabın Ük bölümünde Semprun''un yazar kimliğinin oluş sürecini, bunu bir gölge gibi izleyen siyasal serüvenin akışını içselleştirerek anlatır, ikinci bölümde yer alan, farktı dönemlerde yaptığı söyleşilerde ise Semprun''un edebiyata bakışını temellendiren düşüncelerini okuruz. Okurunu bekleyen, tutkulu bir yazarla buluşmaya çağıran Hayat Yazısı, Nükhet İzet''in özenli Fransızca çevirisiyle kitaplıklarda yerini alıyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963