scorecardresearch.com Halep ve Tüm İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Halep

Halep

Yazar : Serhat Öztürk

Sayfa Sayısı : 176

Yayınevi : CAN YAYINLARI

Tür : İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


400 yılı Osmanlı egemenliğinde geçmiş, beş bin yıllık bir kent Halep. Yemekleri mutfak kültürümüze, yaşantısı edebiyatımıza, deyişleri (Halep oradaysa arşın burada) dilimize girmiş.
Tuhaftır bunca aşina olduğumuz kent hakkında çok az şey biliyoruz. Serhat Öztürk kitabında, Karagöz’deki kadim dolaba binerek, araklar ve şaraplar eşliğinde Hollywood filmlerine esin kaynağı olan Tanrı Hadad’dan St. Simeon’un hikâyesine, Kapalıçarşı’nın dehlizlerinden kalenin etrafında şekillenen yeni dünyaya, hecin develerinden vişneli kebaba, Araplara bakışımızdaki garbiyatçılıktan Halep Ermenilerine, Neanderthal insanından Ümmü Gülsüm’e bir kültürel coğrafyayı kuşatmaya çalışıyor.
Taş ve zaman üzerine bir seyahatname.İsmi Aramice, İbranice ve Arapça süt anlamına gelen Halab’dan türemiştir Halep’in. “Havasını letafetini hiçbir diyarda göremedim,” diye anlatır Evliya Çelebi Halep’i. Hıristiyanlığın, Museviliğin ve İslâm’ın en önemli merkezlerinden biri ve deyim yerindeyse Suriye’nin İstanbul’udur Halep. Tarihi 5000 yıl öncesine dayanan bu harikalar diyarı, son aylarda “Arap Baharı”nın içinde ve bilhassa son günlerde Esad yönetimine ayaklanan insanlarla Türkiye’ye iltica eden sivillerle anılır oldu. Osmanlı’nın önemli merkezlerinden Ortadoğu’nun stratejik noktalarından Halep, hakkında çok şey bilmemiz gereken şehirlerden birisi. Çünkü yemekleriyle, yaşantısıyla, deyişleriyle dilimize, kültürümüze çok şey katmıştır. Serhat Öztürk, Can Yayınları’nın Kırkmerak dizisi içerisinde tek kelimeyle olağanüstü bir Halep monografisine imza atarak bize Halep ‘te binbir gece masallarını yaşatıyor ve onun hakkında bilmemiz gereken her şeyi bir bir sayıyor. Hoolywood filmlerinden Kapalıçarşı’sına, Halep Ermenileri’nden Ümmü Gülsüm’e kadar geniş bir yelpazede son günlerin kaynayan ülkesi Suriye’nin ece şehrinin portresi. Haçlılar’ın, Eyyubi’nin, Hulagu’nun, Timur’un, Yavuz’un işgal ettiği; Nesimî’nin öldürüldüğü, Şeyh Bedreddin’in uzun süre yaşadığı, daracık sokaklarına sığmayacak kadar çok şeyi içinde barındıran Halep’in bugünlerini anlamak için kuşatıcı bir kitap.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963