scorecardresearch.com HABER BASININDAN İSLAMCI MEDYAYA ve Tüm İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
HABER BASININDAN İSLAMCI MEDYAYA

HABER BASININDAN İSLAMCI MEDYAYA

Yazar : Hüseyin Akyol

Sayfa Sayısı : 160

Yayınevi : AGORA YAYINLARI

Tür : İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


"Biz gazeteciler arasında şöyle bir söz vardır: ''Gazetelerin yazdığı her şey yalan olabilir, ancak birbirleri hakkında yazdıkları asla yalan değildir.'' O yüzden gazeteler ve onların çoğunun sahibi olan holdingler hakkında bazı gerçeklerden haberdar olmak isterseniz, bazen baş tacı edilen, bazen de kapıdan kovulan ''ünlü'' isimlerinin yazdıklarına ve anlattıklarına bakmakta büyük fayda vardır.

"Ben, otuz yılı aşkın bir süredir basın-yayın sektöründe yer alan biri olarak, bu kitabımda Türkiye''de gazeteciliğin (ve sonra, medyanın) hangi istikamete yöneldiğini, bu yönelişte en keskin dönüşümlerini askeri darbeler ve muhtıralarla gerçekleştirdiği ''İslamcı'' yolculuğunu anlatmaya çalıştım. Aslında birbirlerine hasım gibi görünseler ve sert çatışmalar yaşasalar da iktidara ''yerleşmiş'' İslami sermaye ile cumhuriyetin ''sadık bekçisi'' ordunun hangi kavşakta buluştuklarını, bu buluşma sonucu da ülkenin direksiyonunu ''medya üzerinden'' nasıl Ortadoğu''ya doğru kırdıklarını göstermek istedim. Zaten son yapılan ATV - Sabah ihalesinin sonucu da doğrudan bu tabloyu doğrulamaktadır."

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963